Strona główna Aktualności To już pewne – zapłacimy więcej! Od 23 kwietnia wzrost cen za wodę i ścieki w Kaliszu

To już pewne – zapłacimy więcej! Od 23 kwietnia wzrost cen za wodę i ścieki w Kaliszu

0
0

Koszt obsługi długu publicznego Miasta Kalisza na rok 2022 wzrósł z 4.376.936,00 złotych do 14.658.053,00 złotych. Będzie on sfinansowany z wolnych środków niewykorzystanych z poprzedniego roku. Kolejna podwyżka stóp procentowych oznacza problemy finansowe dla budżetu naszego miasta. To jednak nie koniec tematu finansów! Skurczy się także portfel zwykłych mieszkańców, a to za sprawą za wodę i ścieki.


 

To kolejna zła wiadomość dla kaliszan. Już od soboty, 23 kwietnia Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wprowadza podwyżki – o 8,5 procenta za wodę i 6,9 procenta za ścieki. Uśredniona podwyżka za wodę i ścieki wyniesie w tym przypadku 7,5 procent. To efekt wzrostu cen energii i wynagrodzeń pracowników. W połowie stycznia br. spółka wystąpiła do Wód Polskich o skrócenie obowiązywania taryfy za wodę. Decyzja ta zapadła na początku kwietnia.

– Taryfa obowiązująca za wodę do 22 kwietnia br. dla podstawowej sprzedaży dla celów spożywczych i dla gospodarstwa domowego wynosi 3,79 zł brutto za m3. Po zmianie będzie wynosiła 4,11 zł brutto. Mamy do czynienia z różnicą 32 gr. za m3 wody. To jest zmiana 8,5 procenta. – tłumaczył Jacek Konopka, prezes PWiK w Kaliszu. – Ścieki natomiast kosztują 7,21 zł brutto a będą kosztowały 7,71 zł brutto. Jest to zmiana o 50 gr., 6,9 procenta.

Taryfa została zaakceptowana przez Wody Polskie na podstawie złożonego przez PWiK wniosku. Przyczynami – jak zaznaczył prezes Konopka – były przede wszystkim wzrost kosztów energii elektrycznej oraz wzrost wynagrodzeń pracowniczych. W ramach umowy podpisanej w 2019 roku na lata 2020-2021 spółka kupowała energię w stałej cenie. W ub.r. koszty te wzrosły już o 39 procent, co od razu zostało uwzględnione we wniosku.

Koszty energii ponoszone przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu miesięcznie wzrosły o 80 tys. zł. Roczny koszt energii będzie więc większy o milion złotych. Warto zaznaczyć, że w poprzednich dwóch latach spółka płaciła za energię 2 mln zł rocznie. Co ważne, w 2021 roku pracownicy otrzymali 300 zł podwyżki, co daje 7,8 procent więcej w skali firmy. W spółce zatrudnionych jest obecnie 150 osób. Średnia pensja wynosi 4,800 zł brutto.

Jak podnoszą radni opozycyjni, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kaliszu poniosło roczną stratę w wysokości ponad 600 tys. zł. Skąd więc tak wysokie straty finansowe spółki? Jedną z głównych przyczyn miało być zamknięcie większości prac komercyjnych ze względu na covid.

– Mieliśmy rok o dużych opadach atmosferycznych co dla nas jest istotne bo wtedy musimy pompować więcej ścieków i płacić za ich oczyszczanie. Później taryfa, która weszła w życie, została wprowadzona z opóźnieniem. Mieliśmy większe niż w poprzednich latach koszty awarii na sieciach wodociągowych. W 2020 roku były 42 awarie a w 2021 63 – wyjaśnia Jacek Konopka. – Rury pękały w miejscach kosztownych. Były to rury o większej średnicy, które pękały w terenie zabudowanym.

W związku z rosnącymi kosztami spółka planuje inwestycje w odnawialne źródła energii i zmierza m.in. do rozbudowy instalacji fotowoltaicznych. Obecnie posiada 392 kW mocy co zaspokaja 6 procent zapotrzebowania.

– Chcemy to poszerzyć. Mamy z tym określone kłopoty jak wzrost nakładów inwestycyjnych, wzrost stóp procentowych czy możliwości pozyskania dofinansowania na tego typu inwestycje – dodaje prezes Konopka.

Panele fotowoltaiczne miałyby pojawić się na stacji uzdatniania wody na Lisie.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

IMGW: Nadchodzi prawdzie uderzenie gorąca! W Kaliszu i powiecie kaliskim nawet 35 stopni!

Przed mieszkańcami Kalisza i powiatu kaliskiego prawdziwe uderzenie lata. Synoptycy progno…