W 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego kaliszanie oddali hołd bohaterom, którzy poświęcili swoje życie za wolność ojczyzny.
Punktualnie o godzinie „W” rozległ się dźwięk syren alarmowych. Następnie zebrani minutą ciszy uczcili pamięć poległych powstańców. Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza przypomniał, jak ważna jest pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach.
– Wspominamy dzisiaj powstanie warszawskie – zryw, który miał dać wolność stolicy Polski, który miał wyzwolić ją spod hitlerowskiej okupacji. 63 dni walki, 63 dni nadziei, 63 dni heroizmu i niestety 63 dni zakończone całkowitym zburzeniem Warszawy. Stolica podzieliła los Kalisza, który został zniszczony w pamiętnym sierpniu 1914 roku. Uczestnicy i świadkowie powstania warszawskiego żyją jeszcze, nie tylko w Polsce. Mogą zaświadczyć o tragizmie tamtego czasu. Niestety nie do każdego to świadectwo trafiło. Za naszą wschodnią granicą kolejny już miesiąc toczą się walki, niszczone są kolejne miasta. Mariupol wygląda dziś tak, jak Warszawa jesienią 1944 roku. To przerażające, że ludzkość nie wyciąga wniosków z popełnionych błędów – mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
– Pamiętajmy o powstaniu warszawskim. Pamiętajmy o tych, którzy zginęli w nim w imię wolności kochanej Ojczyzny. I pamiętajmy, że wojna jest jednym z najgorszych doświadczeń, jakie może dotknąć społeczeństwo. Chcę wspomnieć dzisiaj uczestniczkę tamtych wydarzeń – powstańczynię – panią Marię Znojewską, która jest mieszkanką naszego miasta. To dla nas zaszczyt, że możemy ją odwiedzać, czerpać z jej życiowej mądrości, wspierać. Pani Maria za dwa tygodnie skończy sto lat. Dzisiaj myślami jesteśmy z panią i wszystkimi uczestnikami powstania. Pamiętamy! – dodał wiceprezydent.
Kwiaty i znicze pamięci przy pomniku żołnierzy AK znajdującym się na terenie ogrójca klasztoru oo. Jezuitów złożyli w imieniu kaliskiego samorządu i mieszkańców miasta: wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek oraz przedstawiciele Rady Miasta Kalisza – przewodniczący Tadeusz Skarżyński i wiceprzewodniczący Mirosław Gabrysiak. Hołd powstańcom oddali także: reprezentanci Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, europarlamentu, parlamentu RP, władz wojewódzkich, gminnych, powiatowych, partii politycznych, związków zawodowych, służb mundurowych, duchowieństwa, organizacji kombatanckich i społecznych.
Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza złożył także wiązankę kwiatów przed tablicą poświęconą pamięci ks. Stanisława Piotrowskiego, uczestnika powstania.
Wartę honorową wystawili harcerze z Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Oprawę muzyczną zapewnili przedstawiciele Orkiestry Dętej Gród Nad Prosną.
PZA / za UM