
W najbliższą sobotę, 15 marca 2025 roku, odbędzie się IX Pielgrzymka Sołtysów do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. To wyjątkowe wydarzenie, gromadzi przedstawicieli społeczności wiejskich z całej Polski i ma na celu nie tylko duchową odnowę, ale także integrację i wymianę doświadczeń wśród osób pełniących kluczową rolę w swoich lokalnych wspólnotach.
Pielgrzymka do Świętego Józefa w Kaliszu jest wydarzeniem, które co roku przyciąga sołtysów z całej Polski. Jest to czas modlitwy, refleksji i duchowego wzmocnienia, a także szansa na spotkanie i wymianę doświadczeń między sołtysami, którzy na co dzień pełnią ważną rolę w swoich lokalnych społecznościach. Sołtysi, będący liderami wiejskimi, mają na co dzień do czynienia z wyzwaniami związanymi z rozwojem swoich miejscowości, organizowaniem życia społecznego i dbaniem o potrzeby mieszkańców. Pielgrzymka daje im możliwość zatrzymania się na chwilę, by zjednoczyć się w modlitwie i znaleźć siłę do dalszej pracy na rzecz swoich wspólnot.
Uroczysta Msza Święta i modlitwa za sołtysów
Centralnym punktem IX Pielgrzymki będzie uroczysta Msza Święta, która odbędzie się w Sanktuarium Świętego Józefa. Uroczystość, która rozpocznie się o godzinie 11:00, będzie miała szczególny charakter – modlitwa za sołtysów, ich rodziny oraz mieszkańców wsi stanowić będzie wyraz wdzięczności za ich codzienny trud i zaangażowanie w życie wsi. Mszę Świętą poprowadzi Ksiądz Biskup Łukasz Buzun, który w homilii nawiąże do roli Świętego Józefa jako patrona rodzin i opiekunów, podkreślając znaczenie pracy na rzecz innych oraz siłę modlitwy w codziennym życiu.
Integracja i wymiana doświadczeń
Pielgrzymka to także doskonała okazja do integracji sołtysów, którzy w trakcie wydarzenia będą mieli możliwość wymiany doświadczeń związanych z pełnieniem swojej funkcji w różnych regionach Polski. Sołtysi podzielą się swoimi sukcesami, ale również trudnościami, które napotykają na co dzień w pracy na rzecz swojej miejscowości. Będzie to także czas na rozmowy o rozwoju obszarów wiejskich, zrównoważonym rozwoju wsi, roli sołtysów w budowaniu lokalnych wspólnot oraz wyzwaniach, z jakimi borykają się współczesne społeczności wiejskie.
Warto podkreślić, że Pielgrzymka ma także aspekt edukacyjny, ponieważ sołtysi będą mogli wysłuchać wykładów oraz spotkań z przedstawicielami władz samorządowych i organizacji wspierających rozwój obszarów wiejskich. Celem tych spotkań jest nie tylko dzielenie się wiedzą, ale także budowanie silnej sieci współpracy, która może przyczynić się do rozwoju polskich wsi.
Tradycja i przyszłość Pielgrzymki
IX Pielgrzymka Sołtysów do św. Józefa w Kaliszu to kontynuacja tradycji, która z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę uczestników. To wydarzenie, które nie tylko daje możliwość modlitwy, ale również wzmacnia więzi wśród osób zaangażowanych w życie swoich wspólnot. Sołtysi pełnią niezwykle ważną rolę w organizowaniu życia społecznego na wsi – są liderami, którzy często stoją na czołowej linii w działaniach na rzecz rozwoju wsi i zapewnienia jej mieszkańcom odpowiednich warunków życia.
W sobotę, 15 marca 2025 roku, sołtysi będą mieli okazję do wspólnego przeżywania Eucharystii.
PZA