W czwartek, 2 marca o godzinie 19.00 w siedzibie Galerii Sztuki im. Jana Tarasina przy pl. św. Józefa 5 w Kaliszu, będzie miał miejsce uroczysty wernisaż prac Ziemowita Foncka „Utopiciel” połączony ze spotkaniem autorskim z Artystą. Wystawa będzie prezentowana do 8 kwietnia br.
Ziemowit Fincek urodził się w 1988 roku w Kaliszu. W 2014 r. otrzymał dyplom magistra na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, wcześniej uzyskawszy tam tytuł licencjata.
W latach 2011-2012 był stypendystą Accademia di Belle Arti di Venezia we Włoszech, gdzie studiował na Wydziale Malarstwa. W latach 2015-2016 studiował na Wydziale Szkła i Ceramiki ASP we Wrocławiu na kierunku projektowanie i sztuka szkła użytkowego i artystycznego. Jest finalistą Konkursu na Najlepszy Dyplom ASP w Gdańsku (2014). W 2015 roku debiutował na 22 pozycji w „Kompasie Młodej Sztuki”, by w 2016 roku znaleźć się na 14 miejscu.
Ma na swoim koncie wystawy indywidualne oraz udział w licznych wystawach zbiorowych, w tym „KREW-WERK” FundacjiGalerii Foksal w 2016 roku, czy ,,COMMUNITAS III” w Kunsthaus Steffisburg w Szwajcarii. W roku 2022 Ziemowit Fincek uczestniczył w trzech rezydencjach artystycznych: ,,Pilotenkueche” w Lipsku (Niemcy), ,,Sharing future” w Ruse (Bułgaria) oraz ,,NEO RAUCH FOUNDATION – SommerAtelier” w Aschersleben (Niemcy).
UTOPICIEL / Ziemowit Fincek
Tytuł wystawy może wydawać się dwuznaczny, niezrozumiały, a nawet nieco tajemniczy. Czym lub kim jest „Utopiciel”? Futurologiem amatorem, utopią, topielcem, alkoholikiem, naiwnym optymistą, samobójcą a może czymś/kimś zupełnie innym?
Czy patrząc z oddali przez lunetę na własne życie, widok byłby satysfakcjonujący? A może brakowałoby jakiegoś elementu w układance pt. „Ja”?
Czy człowiek ma jeszcze czas i chęci, żeby zadać sobie pytanie, kim naprawdę jestem?
Czy następny przystanek autobusu o nazwie ludzkość, przypomina bardziej krainę szczęśliwości bez chorób, biedy, brzydkich warzyw, niedoskonałych ciał i niekorzystnego współczynnika BMI?
Czy raczej będzie to gabinet zniekształcających luster w parku rozrywki, znajdujący się w labiryncie, do którego nie ma ani wejścia, ani wyjścia a seans nie ma, ani początku, ani końca?
Tematyka części prac jest swoistą abstrakcyjną formą wizualnego dziennika, pozostałe prace nadal pozostająotwartymi pytaniami, ale można w nich znaleźć obserwacje na tematy takie jak: natura ludzka, duchowość, rozwój technologiczny, negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne, władza i inne tematy otaczające nas codziennie z każdej strony.