Strona główna Aktualności Wspaniały występ kaliskiej pływaczki podczas Europejskich Igrzysk Młodzieży w Helsinkach

0
0

Wspaniale podczas Europejskich Igrzysk Młodzieży rozgrywanych w Helsinkach zaprezentowała się zawodniczka Klubu Sportowego Niepełnosprawnych „START” Alicja Piec. Kaliszanka znalazła się w sześcioosobowej pływackiej reprezentacji Polski na te zawody.

Pierwszego dnia rywalizacji po jednym z Jej startów, na dystansie 100 m stylem klasycznym, na pływalni „Mäkelänrinne Swimming Center”, odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Na drugim i trzecim stopniu podium stanęły reprezentantki Estonii i Czarnogóry. Do złotego medalu, następnego dnia, Ala dołożyła jeszcze brązowy krążek w konkurencji dla najbardziej wszechstronnych pływaków- 200 m stylem zmiennym. Na tym dystansie nieznacznie uległa tylko zawodniczkom z Chorwacji i Słowacji. Ponadto Alicja zanotowała też dwa bardzo dobre starty na 100 m stylami dowolnym i grzbietowym. W obu przypadkach finiszowała poprawiając rekordy życiowe. Ogółem polscy juniorzy wywalczyli na pływalni 9 medali: 3 złote, 4 srebrne i 2 brązowe, co dało im 4 miejsce w klasyfikacji medalowej.

W tegorocznych Europejskich Igrzyskach Młodzieży, które były największymi w historii wzięło udział 711 uczestników z 22 europejskich krajów. Rywalizowałi, oni w pływaniu, lekkiej atletyce, bocci, goalballu (odmianie piłki nożnej dla osób niewidzących), tenisie stołowym, koszykówce na wózkach i judo. Zmagania przebiegały w dwóch grupach wiekowych: roczniki 2004/2005 oraz 2006/2010. Zawody te są postrzegane przez wielu jako jeden z pierwszych kroków dla młodych sportowców w ich drodze do profesjonalnej kariery. Nie jest zaskoczeniem, że znaczna część zawodników biorących udział European Para Youth Games reprezentowała w kolejnych latach swój kraj na najważniejszych międzynarodowych imprezach.

Tak udany start to efekt systematycznej i ciężkiej pracy Ali na treningach, które prowadzone są w sekcji pływackiej KSN „START” na pływalni przy ulicy Łódzkiej. Prezes klubu Beata Sysiak bardzo dziękuje wszystkim instytucjom i osobom, które wspierają sport osób niepełnosprawnych w Kaliszu. Zaprasza też do udziału w zajęciach.