Strona główna Aktualności Wszyscy możemy być astronomami! Mobilne planetarium Centrum Nauki Kopernik w Kaliszu

Wszyscy możemy być astronomami! Mobilne planetarium Centrum Nauki Kopernik w Kaliszu

0
0

Po długiej przerwie Centrum Nauki Kopernik uruchomiło wyjazdy Planetobusu z mobilnym planetarium Kopernika na pokładzie. 18 i 19 sierpnia Planetobus będzie gościł w Szkole Podstawowej nr 10 przy w Kaliszu. Przez dwa dni dzieci i młodzież z Kalisza i okolic będą mogły wziąć udział w bezpłatnych pokazach planetarium. Ponadto będą mogli również samodzielnie korzystać z interaktywnych eksponatów, a także zadawać pytania i eksperymentować z edukatorami odkrywając tajniki kosmosu.


Czy w kosmosie noszą kapelusze? Planetarium Kopernika w Kaliszu!

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Planetobus z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie jest już w trasie z mobilnym planetarium na pokładzie. Choć wakacje trwają w najlepsze Planetobus nie „wybrał się” na odpoczynek tylko wciąż przemierza Polskę wszerz i wzdłuż. I tak 18 i 19 sierpnia pojawi się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu. Zapraszamy dzieci i młodzież na bezpłatne pokazy i zajęcia z astronomii.

Uwaga! Zapisy na pokazy i zajęcia pod numerem sekretariatu szkoły – 62 501 17 27!

Wszyscy możemy być astronomami!

Ekipa Planetobusu będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Wszyscy uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowca – Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

Co przywozi Planetobus?

Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 5 metrów. W środku zmieści się ok 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd, poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie, w tym zobaczą między innymi galaktykę Sombrero.

Nauka inaczej

Dlaczego mobilna wystawa jest tak interesująca? Pozwala dostrzec emocjonującą twarz nauki. To nie są zwykłe lekcje biologii, chemii, fizyki czy informatyki, ale pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw, które rządzą światem. Eksponaty dają szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę – edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik pomagają zrozumieć zasady ich działania oraz przybliżają prezentowane zjawiska naukowe.

Inicjatorem wizyty Naukobusa w Kościelnej Wsi jest Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu – Partner Regionalny Centrum Nauki Kopernik w zakresie programu Klubu Młodych Odkrywców.


Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus” oraz zajęcia online.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Tragedia w kaliskim szpitalu. Pacjent wyskoczył z okna na 10. piętrze. Zginął na miejscu

Nocna interwencja służb ratunkowych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny …