Co to jest cisza wyborcza? To okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem po kampanii, w którym obywatele mogą zastanowić się, na kogo chcą zagłosować. W Polsce ciszą wyborczą objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat czy naklejanie plakatów. Zabronione jest także publikowanie sondaży wyborczych.
Za agitację wyborczą, niedozwoloną w trakcie ciszy wyborczej, uznawane jest m.in. publiczne nakłanianie do głosowania na konkretnego kandydata poprzez plakaty, ulotki itp., a także działalność w internecie – publikacje na portalach internetowych, udostępnianie materiałów dotyczących kandydatów na portalach społecznościowych. Nie trzeba jednak usuwać stworzonych wcześniej materiałów związanych z wyborami. Zakaz dotyczy jedynie publikowania nowych.
Cisza wyborcza 2018 rozpoczęła się w piątek, 19 października o północy i potrwa aż do zakończenia głosowania, czyli do godziny 21.00 w niedzielę, 21 października. Łącznie potrwa przez całą sobotę i prawie całą niedzielę, czyli 45 godzin.