Teren gminy Opatówek, miejscowości Warszew i Sierzchów oraz osiedle Winiary w Kaliszu zostały uznane za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).
Wynika to z Rozporządzenia nr 19/2021 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu z 22 listopada 2021 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Szczegółowe informacje dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów wynikających z dokumentu, a dotyczących osiedla Winiary, znajdują się w załączonym rozporządzeniu.
W związku ze stwierdzeniem ognisk choroby zakaźnej – wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu kaliskiego, w gminie Opatówek, w miejscowościach Warszew oraz Sierzchów, zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Ustanawia się obszar objęty ograniczeniami składający się z:
- obszaru zapowietrzonego, o którym mowa w § 2 ust. 1;
- obszaru zagrożonego, o którym mowa w § 2 ust. 2;
- obszaru buforowego, o którym mowa w § 2 ust. 3.
2. Transport zwierząt i produktów przez obszar, o którym mowa w ust. 1, jest realizowany:
- bez zatrzymywania lub rozładunku na obszarze objętym ograniczeniami;
- w pierwszej kolejności z wykorzystaniem głównych autostrad lub głównych połączeń kolejowych oraz
- unikając przejazdu w pobliżu zakładów, w których utrzymywane są ptaki.
3. Na obszarze, o którym mowa w ust. 1, nakazuje się wprowadzić dodatkowe środki bezpieczeństwa biologicznego polegające na niezwłocznym przeprowadzeniu dodatkowej dezynfekcji zakładu, w którym utrzymywane są ptaki, środkiem dezynfekcyjnym figurującym w rejestrze preparatów biobójczych stosowanym zgodnie z instrukcjami zawartymi w kartach charakterystyki środka, który może być stosowany w obecności zwierząt, z których lub od których pozyskuje się produkty pochodzenia zwierzęcego.
4. Dezynfekcja, o której mowa w ust. 3, dotyczyć ma w szczególności:
- budynków, w których utrzymywany jest drób, w tym ich powierzchni zewnętrznej i wewnętrznych pomieszczeń ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich otworów wentylacyjnych;
- dróg wewnętrznych na terenie zakładu;
- sprzętu, urządzeń oraz przedmiotów używanych przy utrzymywaniu drobiu
5. Dezynfekcja, o której mowa w ust. 3, w przypadku podmiotu utrzymującego kury nioski w kurniku z taśmociągiem do przesyłu jaj musi być przeprowadzona po opróżnieniu taśmociągu z jaj.
6. Dokument potwierdzający przeprowadzenie dezynfekcji, o której mowa w ust. 3, jest przechowywany przez podmiot utrzymujący drób do czasu zniesienia obszaru, o którym mowa w ust. 1.
7. Na obszarze, o którym mowa w ust. 1, nakazuje się wszystkim podmiotom posiadającym drób niezwłoczne zabezpieczenie nawozów naturalnych gromadzonych na polach i w otoczeniu budynków gospodarskich poprzez ich nakrycie folią zabezpieczającą przed dostępem dzikiego ptactwa.
8. Na obszarze, o którym mowa w ust. 1, nakazuje się podmiotom utrzymującym drób na użytkach rolnych przeprowadzenie – tam gdzie jest to możliwe, wapnowania gleby przy użyciu nawozowego tlenku wapnia w ilości zgodnej z ogólnie przyjętymi zasadami agrotechniki i dobrej praktyki rolniczej.
9. Na obszarze, o którym mowa w ust. 1, w przypadku rozrzucania przez posiadaczy utrzymujących drób na użytki rolne nawozów naturalnych nakazuje równoczesne z rozrzucaniem zabezpieczenie ich poprzez wykonanie orki głębokiej przykrywającej całość rozrzucanego nawozu naturalnego.
10. Podmiotom utrzymującym drób na obszarze, o którym mowa w ust. 1, nakazuje się na gruntach rolnych przeprowadzenie zespołu uprawek zmierzających do przykrycia resztek pożniwnych z ubiegłego roku agrotechnicznego.