Prezentowana wystawa wieńczy 27 edycję prestiżowego konkursu ogólnopolskiego, organizowanego przez Fundację Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza w Warszawie i towarzyszy obchodom uchwalonemu przez Radę Miasta Kalisza, Roku Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu.
Na tegoroczną edycję konkursu prace nadesłało 15 artystów z dziewięciu uczelni artystycznych (Częstochowy, Gdańska, Kalisza, Krakowa, Lublina, Łodzi, Torunia, Warszawy, Wrocławia). Zarząd Fundacji na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2019 r. ocenił prace artystów i wyłonił laureatów, których poznamy w czasie wernisażu.
– Wystawa budzi wielkie zainteresowanie, prezentuje bowiem prace uzdolnionych studentów, kształtujących środowisko plastyczne młodego pokolenia w naszym kraju. Podsumowanie tegorocznej edycji odbywa się w Kaliszu, miejscu, w którym Kulis urodził się i z którego wyruszył na podbój świata. To doskonałe dopełnienie w Roku Tadeusza Kulisiewicza – mówił prezydent Krystian Kinastowski.
Organizatorami wystawy pt. „Grafika 2019 Nagrody Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza” są: Fundacja im. Tadeusza Kulisiewicza, Miasto Kalisz i Uniwersytet Adma Mickiewicza Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Maniewska.
Jednocześnie, w dniach 18-19 października w salach Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM przy ul. Nowy Świat 28/30 w Kaliszu odbędzie się międzynarodowa konferencja pt.”Kontakty artystyczne między blokami politycznymi po drugiej wojnie światowej w Europie Środkowej: sztuki wizualne, władza, propaganda kulturowa”, na którą zapraszają prof. Krzysztof Walczak, prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz prof. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski oraz Fundacja Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza.
Wystawa prac konkursowych odbędzie się 18 października, o godz. 17.00 w Galerii Sztuki im. prof. Andrzeja Niekrasza w Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu przy ul. Nowy Świat 28-30.
WKST, fot: KPMK