Przypominamy o zbliżającej się wielkimi krokami wystawie Włodzimierza Trawińskiego „Postać specyficznie i wielowymiarowo”, która odbędzie się w najbliższy piątek, 4 kwietnia 2022 r. o godz. 18:30. Po wernisażu odbędzie się spotkanie z autorem, podczas którego porozmawiamy o sztuce współczesnej.
Postać specyficznie i wielowarstwowo
Postać jako temat odwieczny w sztukach plastycznych i jak każdy inny: pejzaż, martwa natura, abstrakcja, podlega w realizacji w dowolnej dziedzinie specyficznym i indywidualnym zasadom, mającym określić twórczą oryginalność i wydobyć pełnię wyrazu. Wobec współczesnego w sztuce przejścia iluzji przestrzeni w rzeczywistą przestrzenność, to mogą być w zakomponowanej postaci, relacje między tymi jakościami plastycznymi. Z drugiej strony, szukanie najlepszego przekazu idei w warstwie formy przyoblec się może: w surrealne odwracalności i wieloznaczności, w relację między malarskim gestem a przedmiotem i czynnością przedstawianych postaci, w uzupełnienie szeroko traktowanego realizmu w poetyckim wymiarze o czysto abstrakcyjne zabiegi. Ta figuratywność razem z wątkami obyczajowymi, obrazem życia potocznego, dopełnia cenną specyfikę tak potraktowanych przedstawień.
Włodzimierz Trawiński – artysta multidysyplinarny, zajmuje się grafiką, tkaniną, obiektem, rysunkiem, malarstwem, scenografią, filmem.
W latach 1991- 1995 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby m. in. w pracowniach prof. A. Banachowicza i prof. T. Jackowskiego. W 2012 roku uzyskał tytuł doktorski na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Obecnie zawodowo związany jest z Uniwersytetem im Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa),Politechniką Bydgoską, gdzie naucza historii sztuki i wzornictwa, historii architektury wnętrz, estetyki i filozofii kultury oraz Wyższą Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu (nauczanie materiałoznawstwa, budownictwa z elementami rysunku, fotografii użytkowej).
Włodzimierz Trawiński prowadzi bardzo intensywne działania w kierunku promocji sztuki, a w szczególności sztuki współczesnej, organizując cykliczne wykłady w Muzeum Narodowym w Poznaniu i pisząc teksty do katalogów wystaw plastycznych oraz artykuły do czasopism, jest autorem takich publikacji jak podręcznik „Akademia rysunku” i „ Od malarstwa renesansowego do reliefu i obiektu. Od obserwacji na wprost do anamorfoz”. Działa również jako realizator projektów artystycznych. Od 2016 prowadzi własną galerię Magazyn 9c w Zbierkowie, jest autorem bloga o kulturze i sztuce Magazyn 9c.
Organizator plenerów plastycznych w Zbierkowie. Oprócz tego Trawiński zajmuje się również arteterapią. Od 2006 roku realizuje warsztaty artystyczne w swojej pracowni plastycznej. Prowadził też liczne kursy plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w instytucjach kultury oraz zajęcia artystyczne w ośrodkach Monaru oraz w innych instytucjach zajmujących się profilaktyką uzależnień.
Przez ponad 30 lat swojej sziałaności artystycznej Trawiński uczestniczył w ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych, przygotował wiele realizacji scenograficznych, kostiumologicznych oraz ilustratorskich, a od 2008 roku nieprzerwalnie prowadzi wykłady na temat sztuki, zwłaszcza współczesnej. O Trawińskim powstało kilka filmów, poświęconych w szczególności jego działalności twórczej.