Strona główna Aktualności Z miłości i pasji do książek. Wydawnicze dzieła sztuki – teraz dostępne również w Kaliszu!

Z miłości i pasji do książek. Wydawnicze dzieła sztuki – teraz dostępne również w Kaliszu!

0
0

Niespotykane na polską skalę standardy, dotyczące najwyższej jakości druku, oprawy zgodnej z najlepszymi tradycjami introligatorstwa czy wykorzystania unikatowych technik, takich jak złocenie 24-karatowym złotem. O książkach, które opuszczają mury butikowego wydawnictwa i manufaktury Goldenmark Librarium, śmiało można powiedzieć, że to wydawnicze dzieła sztuki.


Kolekcję, która miała swoją premierę w Łazienkach Królewskich można teraz podziwiać również w kaliskim salonie firmy Goldenmark. W Goldenmark Librarium wszystko zaczyna się od miłości i pasji do książek.

– Z najwyższą starannością prowadzimy pełny cykl wydawniczy od doboru pozycji, przez przygotowanie tekstu i druk na najwyższym światowym poziomie aż po oprawę, która jest pasjonującym zwieńczeniem całego procesu. Oprawy to nasza specjalność. Każda z nich ma indywidualny charakter, jest tworzona ręcznie i z użyciem najwyższej jakości materiałów – opowiada Dominika Świątkowska, twórczyni marki Librarium.

  • Książki, albumy i faksymilia są wydawane w ściśle limitowanych, certyfikowanych edycjach.

– Doskonałym dodatkiem do wyjątkowych książek może być np. dedykowany exlibris. Dlaczego to dla nas tak ważne? Chcemy zachęcić naszych klientów do udziału w tworzeniu tradycji wydawniczej. Pragniemy kreować pozycje, które zostaną na pokolenia, a ich właściciele na zawsze wpiszą się w tę historię. My chcemy dopisać nowy rozdział tej wspaniałej sztafety pokoleń – wyjaśnia Świątkowska.

Manufaktura Goldenmark Librarium mieści się w historycznym centrum Łodzi, w jednym ze zrewitalizowanych budynków fabrycznych, gdzie duch i klimat dawnego przemysłowego miasta towarzyszy twórcom wydawnictwa w codziennej pracy. W pracowni zebrano kompletny warsztat oryginalnych urządzeń introligatorskich z XIX i XX wieku. Librarium posiada też własne studio projektowe i profesjonalne zaplecze drukarskie.

– Nasze książki – dzieła sztuki, tworzymy w oparciu o najwyższej jakości materiały, zaczynając od tradycyjnych wyrobów najstarszych europejskich papierni, po skóry pieczołowicie przygotowywane pośród toskańskich wzgórz. Manufaktura Librarium to także niezwykłe miejsce spotkań dla naszych klientów, którzy zdecydują się na wspaniałą przygodę budowania własnych kolekcji i bibliotek z naszą pomocą – dodaje Marcin Lenar, menedżer projektu Goldenmark Librarium.

  • Papier z tradycjami i druk na światowym poziomie

Twórcy łódzkiej manufaktury, w oparciu o pasję i wieloletnie doświadczenie, zbudowali standardy Librarium, wedle których powstają książki opuszczające mury pracowni. Standardy te dotyczą m.in. doboru podłoża do druku z tradycyjnych papierni, najwyższej jakości druku czy ręcznej oprawy zgodnej z najlepszymi tradycjami introligatorstwa artystycznego.

– W procesie projektowania naszych wydawnictw znaczenie mają najdrobniejsze szczegóły. Poszukując papierów doskonale oddających cechy podłoża, na którym drukowano przed wiekami, wyselekcjonowaliśmy funkcjonujące w Europie tradycyjne papiernie. Tak trafiliśmy do Szwecji, Francji czy Włoch. Znajdujące się tam manufaktury wytwarzają papier tradycyjnymi metodami od setek lat. Najstarsza z papierni działa nieprzerwanie od XIII wieku – wylicza twórczyni Librarium.

Do tradycyjnych metod wspomniane manufaktury dokładają także najnowsze zdobycze wiedzy o produkcji papieru. Dzięki temu powstają podłoża ekologiczne, takie jak bezdrzewny papier oddający cechy pergaminu, który jednocześnie posiada niezwykłą, szacowaną na setki lat, trwałość. Stosowane przez Goldenmark Librarium podłoża to kwintesencja sztuki papierniczej i współczesnej wiedzy o produkcji papieru, który przetrwa na pokolenia.

– Nasze książki drukujemy w oparciu o najnowsze zdobycze technik drukarskich. Ilustracje w standardzie Fine Art, druk 12-kolorowy czy techniki łączące różne technologie. To wszystko pozwala nam oddać ducha minionych wieków w sposób doskonały i bardzo trwały, tak by książki cieszyły dziś i pozostały z nami na kolejne stulecia – tłumaczy Lenar.

  • Powrót do złotej ery introligatorstwa

Twórcy Goldenmark Librarium sięgają także do wspomnianych tradycji ze złotej ery introligatorstwa, zanim druk i oprawy stały się zjawiskiem masowym.

– Filozofia tradycyjnej oprawy to coś więcej niż wykonanie okładki. To podkreślenie charakteru dzieła i sztuka tworzenia z książki i oprawy jednej, kompletnej i spójnej całości. Oprawy budowane na odpowiednio przygotowanych blokach zachwycają detalami i jakością. Gwarantują też trwałość, na którą zasługują najwspanialsze książki w prywatnych kolekcjach i bibliotekach – dodaje Dominika Świątkowska.

Sztuka introligatorska stawia bardzo ścisłe wymagania dla materiałów wykorzystywanych w oprawach. Dlatego w Goldenmark Librarium postawiono na oryginalny włoski safian, czyli delikatne w dotyku, a przy tym bardzo wytrzymałe kozie skóry. Safian wytwarzany jest od pokoleń w niewielkich toskańskich manufakturach, które dokładają najwyższej staranności na każdym etapie produkcji i stawiają na zrównoważony, tradycyjny proces hodowlany.

Zwieńczeniem pracy nad artystyczną oprawą książki jest proces zdobienia. W Goldenmark Librarium do tłoczeń stosowane jest 24-karatowe złoto i najwyższej jakości materiały introligatorskie, a oprawy wykonywane są na dawnych urządzeniach, które służą w introligatorniach nawet od 120 lat. Wiele ze stosowanych preparatów, koniecznych do wykonania np. złocenia, opartych jest na tradycyjnych, organicznych recepturach.

– Proces zdobienia to także okucia i opakowanie. Elementy mosiężne wykonywane są dla nas w rzemieślniczej pracowni, w całości ręcznie. Z kolei opakowania powstają w łódzkiej szwalni, która wykorzystuje do nich tradycyjnie przygotowaną, polską wełnę, stosowaną również przy szyciu tradycyjnych mundurów galowych dla wojska – podkreśla Dominika Świątkowska.

W pierwszym roku wydawniczym pod znakiem Goldenmark Librarium ukazało się kilkanaście tytułów, które swoją premierę miały w historycznych wnętrzach Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Faksymile rękopisu Quo Vadis Henryka Sienkiewicza czy też Ilias Picta autorstwa Homera są tylko częścią wyjątkowej kolekcji z łódzkiej manufaktury, które można podziwiać w salonie Goldenmark w Kaliszu przy ulicy Śródmiejskiej 13.


Artykuł sponsorowany.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Złodziej damskich torebek namierzony i zatrzymany!

Nawet 15 lat pozbawienia wolności grozi 36-letniemu mężczyźnie podejrzanemu o kradzież dam…