ZAPUSTY (OSTATKI, PODKOZIOŁEK) – słowo to oznacza ostatnie dni karnawału, od tłustego czwartku począwszy, kończące się we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem” (w Wielkopolsce jest to tzw. „podkoziołek”). Następny dzień – Środa Popielcowa – oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. W ostatki urządza się ostatnie huczne zabawy i bale przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości.
Jak pożegnanie karnawału… to na ludowo!
Tradycyjnie w końcu karnawału w ramach cyklu Kalendarium PolskieCentrum Kultury i Sztuki organizuje zabawę obrzędową – ludowe ostatki, odbywające się w stylizowanej karczmie. W sobotnie popołudnie można pojeść, potańczyć, pośpiewać i zakończyć na wesoło czas karnawału! Zapusty w karczmie to rodzaj interaktywnej zabawy, gdzie tylko częściowo można poobserwować, jak kapela oraz zespół pieśni i tańca prezentują elementy zapustnej tradycji. W większej mierze uczestnicy muszą się wykazać zarówno energią do tańców i śpiewów, jak i kreatywnością w ludowych konkursach. O jedzeniu i piciu już nie wspominając, ale przecież ostatki to wedle przekazów ostatni moment w roku takiego „rozpasania brzucha i podbrzusza”.
Do ostatkowych tańców przygrywać będzie Kapela Ludowa z Turska, zatańczy Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „TURSKO”, a całość poprowadzi ze swadą Bernadeta „Benia” Matysiak. Pożegnawszy z przytupem karnawał można potem ze spokojem czekać na Środę Popielcową i wejść w okres Wielkiego Postu. Zapowiada się więc znakomita zabawa kończąca krótki tegoroczny karnawał. Zapraszamy gorąco do „Karczmy!” UWAGA! Element ludowy w stroju mile widziany!