Strona główna Aktualności Zachorowało prawie 6 000 kaliszan, odwiedziny w „Okrąglaku” ograniczone

Zachorowało prawie 6 000 kaliszan, odwiedziny w „Okrąglaku” ograniczone

0
1

W Kaliszu na grypę zachorowało 5 747 mieszkańców! Lekarze ostrzegają – sezon zachorowań nadal trwa. Z tego powodu kaliski „Okrąglak” wprowadza ograniczenia odwiedzin.

W tym roku zima szczególnie nie daje o sobie zapomnieć. Mimo że śniegu brakuje to przychodnie przesilone są pacjentami. I to nie z powodu zwykłego przeziębienia. Od 1 stycznia br. ponad 5 700 kaliszan zachorowało na grypę. To blisko 1 500 pacjentów więcej od poprzedniego roku. Na stan 15 lutego aż 23 osoby wymagały hospitalizacji. Choroba nadal się rozprzestrzenia. Tendencja wzrostowa najprawdopodobniej będzie trwała do końca miesiąca. Później lekarze mają nadzieję na względną stabilizację. Statystyki dotyczące skali zachorowań wskazują, że największa liczba zgłoszonych przypadków występuje w pierwszym kwartale.

foto. Kalisz24 INFO

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu choroby, wprowadza ograniczenia odwiedzin. Jednocześnie pacjenta mogą odwiedzić maksymalnie 2 osoby, po wcześniejszym pozostawieniu odzieży zwierzchniej w szatni. Władze szpitala apelują o szczególne przestrzeganie godzin odwiedzin. Pacjentów można odwiedzać od godziny 14:00 do 17:00 przez cały tydzień. Osoby z objawami infekcji mają całkowity zakaz wstępu. Jednak nie są to bezwzględne ograniczenia – w nagłych i szczególnych przypadkach będzie można odstąpić od tych zasad.

Pierwsze stadium grypy zaczyna się typowymi dla przeziębiania objawami – katar, kaszel, gorączka. Lekarze zauważają, że coraz więcej pacjentów skarży się na bóle mięśni, stawów i głowy. Z czasem objawy się nasilają i występują z coraz silniejszymi powikłaniami. W ostatnich latach zwiększył się również odsetek szczepień przeciwko grypie. W 2016 roku w Kaliszu zaszczepiło się ponad 2 600 osób, a w 2017 już 3 400. Specjaliści zalecają szczepienia ze względu na zwiększoną ochronę przeciwko grypie sezonowej, a także ze względu na uniknięcie groźnych dla życia powikłań pogrypowych. Szczepienia szczególnie zaleca się osobom z grupy podwyższonego ryzyka.

Pierwsze sygnały grypy to znak do odbycia konsultacji z lekarzem. Medycy alarmują, że grypa bez odpowiedniej profilaktyki nie zostanie wyleczona. Wówczas może doprowadzić do groźnych powikłań i w najlepszym przypadku zakończyć się hospitalizacją. W bieżącym roku w Polsce z powodu grypy odnotowano 8 ofiar śmiertelnych. Epidemia grypy stała się problemem na skalę całej Europy.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Rafał Trzaskowski został oficjalnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski

Rafał Trzaskowski został oficjalnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski…