Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej ruszają w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego już w sobotę 12 maja. Znamy już skład jury, które w tym roku wręczy nagrody za najlepsze kreacje aktorskie. Podczas ośmiu dni festiwalu na kaliskich widzów czekają nie tylko spektakle, ale też wiele wydarzeń dodatkowych.
KST to najstarszy festiwal teatralny w Polsce i jedyny w całości poświęcony sztuce aktorskiej. Co roku jury wybiera i nagradza najlepszych aktorów, tworzących rolę w spektaklach z całej Polski. Podczas tegorocznej 58. edycji na trzech kaliskich scenach zobaczymy 11 spektakli konkursowych, w których zagra prawie setka aktorów i aktorek.
W tym roku o nagrody przyznawać będzie czworo jurorów: Anna Ilczuk, wielokrotnie nagradzana aktorka teatralna i filmowa, obecnie w zespole Teatru Powszechnego w Warszawie; Jacek Cieślak, teatrolog, redaktor Działu Kultury dziennika „Rzeczpospolita”; Jacek Wakar, krytyk teatralny, dziennikarz Programu Drugiego Polskiego Radia, stały współpracownik TVP Kultura, portalu Onet.pl oraz miesięcznika „Teatr”; oraz doskonale znany kaliskiej publiczności Rudolf Zioło, reżyser, wykładowca na Wydziale Reżyserii Dramatu w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.
Poza spektaklami konkursowym 58. KST widzowie będą mieli okazję wziąć udział w szeregu imprez towarzyszących. W niedzielę 13 maja o 11:00 z placu Kilińskiego (zbiórka pod pomnikiem Adama Asnyka) wyruszymy na Spacerownik Teatralny – „Nie tylko Bogusławski – kaliskie miejsca teatralne”, podczas którego teatrolog Hubert Michalak opowie o istnieniu wielu miejsc i przestrzeni teatralnych, po których nie pozostał już żaden ślad oraz przybliży fascynującą historię Domu Aktora, Kolegium Jezuickiego czy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Orientacyjny czas spaceru to około 1,5 h, udział w spacerze jest bezpłatny. Koordynatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
We wtorek 15 maja i w czwartek 17 maja o 10:30 w Malarni odbędą się pokazy inscenizacji Teatru Telewizji TVP – „Pana Jowialskiego” w reż. Artura Żmijewskiego i „Biesiady u hrabiny Kotłubaj”. Po projekcjach zapraszamy na rozmowę o spektaklach prowadzoną przez Wiesława Kowalskiego – aktora i filologa, naczelnego portalu teatrdlawas.pl. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
We wtorek 15 maja o 16:30 w Malarni będziemy świętować ” Stulecie czystej formy”. Z tej okazji teatr zaprosi na prezentację multimedialną „Witkacy – polimat awangardy” Przemysława Pawlaka z Instytutu Witkacego oraz na dyskusję panelowa „Bydlęca metafizyka”, którą poprowadzi literaturoznawczyni dr Małgorzata Ratajczyk. W rozmowie udział wezmą dr Izabela Curyłło-Klag, dr Marcin Klag, Przemysław Pawlak oraz doc. dr inż. Marek Średniawa.
W sobotni wieczór w oczekiwaniu na werdykt jury przeniesiemy się do „Leningradu” w reż. Łukasza Czuja (sobota 19 maja, 19:30 Duża Scena) ze Strefy Kultury Wrocław. Dwóch aktorów w towarzystwie czterech muzyków zagra 18 utworów, wybranych spośród ponad 200 piosenek zespołu Leningrad . Spektakl to energetyczna i „wyłącznie rockowa” opowieść o rosyjskich outsiderach, żyjących na obrzeżach dzisiejszego mocarstwa, kontestujących politykę, szukających azylu w alkoholu, przyjaźni, byciu razem. Bilety w cenie 90 zł do kupienia w kasie i na stronie Teatru.
Kontynuując tradycje, codziennie po spektaklach widzowie będą mogli spotkać się z ulubionymi aktorami i wziąć udział w rozmowach prowadzonych przez krytyka teatralnego Tomasza Domagałę. Ponadto na oficjalnym blogu festiwalowym DOMAGAŁAsięGŁÓWNEJROLI (domagalasiekultury.pl) będzie można przeczytać codzienne relacje z 58. KST.
Żaden festiwal nie może odbyć się bez Klubu Festiwalowego. Każdego wieczoru Tomek & Kompany zaproszą na muzyczny wieczór, który będzie można spędzić w artystycznym towarzystwie przy lampce wina (Bufet Teatralny, główny gmach Teatru, wejście od ul Częstochowskiej).
Festiwalowi będą towarzyszyć również dwie wystawy: „Plakaty Pawła Króla” w foyer Sceny Kameralnej i w Sali Bogusławskiego oraz „Być aktorem” w foyer Dużej Sceny.
Kaliskie Spotkania Teatralne realizowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą. Głównym sponsorem jest firma MTM Consulting Developer. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Prezydenta Miasta Kalisza Grzegorza Sapińskiego.