Dzień po haniebnym i oburzającym marszu nacjonalistów w Kaliszu Posłanka na Sejm Karolina Pawliczak złożyła u prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego interwencję poselską. Zawiadomiła także organy ścigania.
– Nie możemy być obojętni. Nie możemy być obojętnie na to, co się wydarzyło wczoraj – mówi posłanka Lewicy Karolina Pawliczak – Wczoraj, do południa tak jak w wielu miastach odbyły się uroczystości związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, składaliśmy wieńce itp., ale kilka godzin później, po południu zdarzyła się rzecz haniebna w naszym mieście. Dopuszczono do tego, żeby zorganizowano manifestację, zgromadzenie pod kaliskim ratuszem, które miało swój wymiar bardzo polityczny w swoim radykalnym prawicowym zarysie – dodaje.
Na zgromadzeniu prowadzonym przez Jabłonowskiego głoszone były radykalne i nacjonalistyczne hasła, hasła antysemickie i rasistowskie, ostentacyjnie spalono także Statut Kaliski.
– Nasze miasto jest miastem wielokulturowym, miastem ze swoją niezwykłą tradycją i historią. Dziś w całej Polsce mówi się o tym co tu się wczoraj wydarzyło. Nie chcemy tego! Mówimy głośne „nie”! Sprzeciwiamy się temu, żeby do Kalisza przyjeżdżali ludzie po to, żeby głosić takie hasła. To był najazd nacjonalistów – mówi posłanka Pawliczak.
Posłanka Lewicy podkreśla, że nie możemy być obojętni na takie zachowania jakie miały miejsce w czwartek w Kaliszu.
– Jak mawiał Marian Turski – „Nie bądź obojętny, bo Auschwitz nie spadło z nieba” i kiedyś coś strasznego może się wydarzyć jeżeli będzie przyzwolenie na tego typu zachowanie. Złożyłam u prezydenta miasta Kalisza interwencję poselską z pytaniem, ale też wnioskiem o to, żeby zareagował natychmiast na to co się wydarzyło – dodaje.
Oświadczenie Urzędu Miasta Kalisza
Zgodnie z Ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach Prezydent Miasta Kalisza otrzymuje zawiadomienie o planowanym zgromadzeniu od organizatora. Następnie niezwłocznie podaje na stronie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Kalisza informacje o miejscu i terminie planowanego zgromadzenia. Zgodnie z prawem Prezydent Miasta Kalisza nie wydaje zgody na organizację zgromadzeń. Przyjmuje jedynie zawiadomienie przekazane przez organizatora, a następnie podejmuje określone w ustawie czynności.
W zgromadzeniu, które miało miejsce 11 listopada 2021 roku w Kaliszu, wziął udział przedstawiciel Prezydenta Miasta Kalisza. Był w stałym kontakcie z obecnymi na miejscu funkcjonariuszami policji.
Przedstawiciel Prezydenta Miasta Kalisza, wspólnie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu podjęli decyzję o nierozwiązywaniu zgromadzenia z uwagi na bezpieczeństwo i zachowanie porządku publicznego. Rozwiązanie zgromadzenia mogłoby doprowadzić do eskalacji agresji wśród uczestników.
Nad bezpieczeństwem podczas zgromadzenia czuwały jednostki policji z Kalisza, Poznania i kilku miast Wielkopolski. Materiał dowodowy z przebiegu zgromadzenia zabezpieczyła policja. Zostanie przekazany do prokuratury w celu przeanalizowania pod kątem ewentualnego złamania prawa przez uczestników zgromadzenia. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa z art. 256 i 257 kodeksu karnego złożył także Prezydent Miasta Kalisza.