Już 15 czerwca młodzi, utalentowani kaliszanie pod okiem Justyny Wojnowskiej – artystki od lat zajmującej się szkicowaniem na żywo, związanej z Urban Sketchers Poland – będą rysować nasze miasto starając się rozwinąć swoje talenty, poszerzyć umiejętności, ale przede wszystkim rozpalić w sobie zamiłowanie do szkicowania – jak Kulisiewicz.
Wszystko to będzie możliwe dzięki Liceum Plastycznemu im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu, we współpracy z Urzędem Miasta Kalisza. Te dwie instytucje postanowiły spełnić marzenia młodych ludzi, nie tylko uczniów liceum plastycznego, i zorganizować wielkie miejskie rysowanie. Akcja zatytułowana poKulisujmy! jest również hołdem złożonym wybitnemu rysownikowi i grafikowi, Tadeuszowi Kulisiewiczowi, Mistrzowi Szkicowania.
Intencją organizatorów, jak sami napisali na swoim fan page’u na Facebooku, jest przyłączenie się do miejskich obchodów Roku „Kulisa”. Uczniowie szkoły, której patronem jest ten wspaniały artysta, profesor warszawskiej ASP, Honorowy Obywatel Miasta Kalisza, przygotowali szereg imprez, mających przybliżyć kaliszanom jego postać, ale przede wszystkim uznali, że jako placówka artystyczna powinni rozpocząć edukację plastyczną młodzieży naszego miasta właśnie w tej dziedzinie, w której Kulisiewicz osiągnął mistrzostwo. „Szkicowanie, bo o nim mówimy ‒ powinno stać się wizytówką naszego miasta” – napisali na Facebooku.
Tak zrodziła się idea warsztatów szkicowania przeznaczonych dla młodzieży ‒ młodzieży świadomej swoich talentów i chcącej poszerzać swoje umiejętności o nowe techniki.
Do współpracy przy tym projekcie liceum plastyczne zaprosiło: Miasto Kalisz ‒ głównego patrona Roku Kulisiewicza, Justynę Wojnowską, Urban Sketchers Poland, Dominika Parczyńskiego ˗ Plastyk: Sklep plastyczny Kalisz, Cafe.calisia.pl, Colian sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjno-Artystycznych „TeKa”.
Program warsztatów będzie obejmował:
- spotkanie z Justyną Wojnowską, która od wielu lat w swojej pracy artystycznej zajmuje się szkicowaniem, organizuje prelekcje i warsztaty w tej dziedzinie,
- sesję szkicowania w przestrzeni miejskiej pod okiem profesjonalistów,
- spotkanie ewaluacyjne w Cafe Calisia.
Za wytyczne do poprowadzenia warsztatów szkicowania uczniowie kaliskiego Plastyka przyjęli Manifest Urban Sketchers Poland, którym jego członkowie posługują się podczas rysowania:
- Rysujemy na miejscu (na zewnątrz lub w budynkach), starając się uchwycić to, co widzimy w wyniku naszej bezpośredniej obserwacji.
- Nasze rysunki opowiadają historię naszego otoczenia, miejsc w których żyjemy i gdzie podróżujemy.
- Nasze rysunki są kroniką konkretnego czasu i miejsca.
- Wiernie oddajemy sceny, których jesteśmy świadkami.
- Korzystamy z wszelkich materiałów i pielęgnujemy nasz indywidualny styl.
- Wspieramy się wzajemnie i rysujemy wspólnie.
- Pokazujemy swoje prace w Internecie.
- Pokazujemy świat, przez każdy kolejny rysunek, który tworzymy.
Do udziału w warsztatach zapraszamy młodzież pasjonującą się sztukami plastycznymi i chcącą wzbogacić swój warsztat o techniki szkicowania. Co ważne, warsztaty są nieodpłatne, ale ilość miejsc jest ograniczona ˗ 40. O udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenie należy wysłać mailem do 10 czerwca br. na adres: powicz@vp.pl
Należy w nim podać imię i nazwisko uczestnika warsztatów, wiek oraz nr telefonu kontaktowego, w przypadku uczestnika niepełnoletniego nr telefonu rodzica, a także oświadczenie rodzica o zgodzie na udział dziecka w warsztatach i ewentualnie na samodzielny powrót po warsztatach do domu.
Jednym słowem ˗ poKulisujmy! ˗ weźmy przykład z Kulisiewicza i zacznijmy szkicować wszystko i wszędzie!
Aktualności dotyczące warsztatów są dostępne na stronie wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/336902590282591/
15 i 16 czerwca ˗ równolegle z warsztatami organizowanymi przez Liceum Plastyczne w Kaliszu ˗ będzie miało miejsce Spotkanie Grupy Urban Sketchers Poland. To wydarzenie jest adresowane do wszystkich, bez limitu miejsc i bez ograniczeń wiekowych. Szczegóły na stronie wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/288626652079629/
Urban Sketchers jest organizacją non-profit, mającą na celu szerzenie artystycznych, historycznych i edukacyjnych wartości, wynikających z rysowania miejskich lokalizacji, promowanie swoich działań oraz łączenie ludzi na całym świecie, którzy rysują na żywo, czyli tam, gdzie znajduje się to, co rysują.
Tekst: WKSiT. Na zdjęciu prace Justyny Wojnowskiej / Fot. FB, Liceum Plastyczne w Kaliszu