Strona główna Aktualności Bezbarwny, bezwonny, śmiertelny. Czad zaatakował przy ul. Ciasnej. Poszkodowana 12-latka

Bezbarwny, bezwonny, śmiertelny. Czad zaatakował przy ul. Ciasnej. Poszkodowana 12-latka

0
1

Cztery zastępy straży pożarnej i Zespół Ratownictwa Medycznego interweniowały w sobotę późnym wieczorem w jednej z kamienic przy ul. Ciasnej w Kaliszu. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla jedna osoba trafiła do szpitala – to 12-letnia dziewczynka.


Każdego roku, w okresie grzewczym Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu odnotowuje od kilkunastu do kilkudziesięciu interwencji związanych z ulatniającym się tlenkiem węgla. Większość ze zgłoszeń okazuje się fałszywa, a to głównie wina lokatorów, którzy nie konserwują i nie wymieniają baterii w czujnikach tlenku węgla. Są jednak też te, w których liczy się dosłownie każda sekunda.

Tak było i tym razem. W sobotę, 22 stycznia wieczorem dyżurny pełniący służbę na stanowisku kierowania KM Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu odebrał zgłoszenie dotyczące ulatniającego się tlenku węgla w jednym z lokali mieszkalnych kamienicy przy ul. Ciasnej. Na miejsce zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 i 2 KM PSP w Kaliszu oraz zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej Dobrzec. Pod wskazanym adresem trwała już akcja ratunkowa przeprowadzana przez Zespół Ratownictwa Medycznego.

  • we wskazanym mieszkaniu, już po wstępnym przewietrzeniu pomieszczeń nasze mierniki wielogazowe wskazywały stężenie tlenku węgla na poziomie 215 ppm’ów. Do naszych zadań należało dokładne przewietrzenie lokalu oraz sprawdzenie innych mieszkań w budynku. Do szpitala z objawami zatrucia czadem trafiła 12-letnia dziewczynka – informuje portal Kalisz24 INFO kpt. Szymon Zieliński, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.

Tlenek węgla – potocznie zwany czadem – powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych – gazu, paliw płynnych i stałych – spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do całkowitego spalania. Tlenek węgla może być również produktem spalania gazu ziemnego. Czad jest gazem bardzo niebezpiecznym ponieważ jest niewyczuwalny zmysłami człowieka. Jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku.

Jak szkodzi? Czad blokuje przede wszystkim dostęp tlenu do organizmu, ponieważ łatwiej niż tlen łączy się z hemoglobiną. Tworzy połączenie zwane karboksyhemoglobiną, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina. Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Już wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% objętościowego CO, powoduje po dwóch godzinach zgon.

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób.


PZA

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu obchodziła swój wyjątkowy jubileusz 75-lecia

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu obchodziła swój wyjątkowy jubileusz 75-lecia. Z tej okazj…