
Czym jest cisza wyborcza w Polsce? Co wolno, a czego należy unikać? To czas, w którym warto zatem skupić się na spokojnym udziale w głosowaniu, unikając publicznych komentarzy, publikacji i dyskusji o charakterze politycznym – przynajmniej do godziny 21:00.
W nocy z piątku na sobotę, dokładnie o północy, w całej Polsce rozpocznie się cisza wyborcza przed zaplanowanymi na niedzielę, 18 maja, wyborami prezydenckimi. To czas, w którym wszelka agitacja wyborcza – zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w internecie – jest surowo zakazana. Cisza potrwa do zakończenia głosowania, czyli do godziny 21:00 w niedzielę, chyba że Państwowa Komisja Wyborcza zdecyduje o jej przedłużeniu w związku z nieprzewidzianymi zdarzeniami.
Cisza wyborcza ma na celu zapewnienie wyborcom spokojnych warunków do podjęcia decyzji, wolnych od presji, emocji i wpływów kampanijnych. W tym czasie zabronione jest m.in.:
- rozpowszechnianie materiałów wyborczych,
- publikowanie sondaży przedwyborczych i wyników cząstkowych,
- organizowanie zgromadzeń o charakterze politycznym,
- agitacja za pomocą mediów społecznościowych.
Zakaz dotyczy zarówno komitetów wyborczych, kandydatów, mediów, jak i obywateli. Publikowanie np. postów popierających konkretnych kandydatów na Facebooku czy Twitterze, udostępnianie ich materiałów lub nawoływanie do głosowania – również uznawane jest za agitację i może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi.
Kary za złamanie ciszy wyborczej
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, za naruszenie przepisów dotyczących ciszy wyborczej grożą wysokie grzywny. Najczęściej są to mandaty do 5 tysięcy złotych. Jednak w przypadku opublikowania sondażu wyborczego lub jego wyników – kara może wynieść nawet milion złotych.
Państwowa Komisja Wyborcza oraz policja apelują o rozwagę i przypominają, że nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. W przeszłości zdarzały się przypadki, gdy internauci nieświadomie złamali ciszę wyborczą, publikując zdjęcia kart do głosowania, wpisy z nazwiskami kandydatów lub sugestie, na kogo warto oddać głos. Tego rodzaju działania również podlegają ocenie organów ścigania.
W dniu wyborów warto zatem skupić się na spokojnym udziale w głosowaniu, unikając publicznych komentarzy, publikacji i dyskusji o charakterze politycznym – przynajmniej do godziny 21:00.
PZA
BMW+ Patryk Jaki
23 maja 2025 w 18:46
„Spowoduje on, że samochód stanie się dobrem luksusowym. Tylko dla bogatych, bo tylko takich będzie stać na zakup elektrycznego pojazdu. Nawet producenci samochodów, jak szef BMW, mówią wprost, że to prawo ograniczy możliwości zakupu samochodu przez zwykłych ludzi. Władza na świecie zaczęła się denerwować, że tak wiele jest osób na drogach, przez co oni – bogate elity – nie mogą sobie tymi wypasionymi samochodami swobodnie jeździć, bo ciągle w korkach stoją. Zaczęło ich denerwować to, że w drogich kurortach zaczyna się pojawiać coraz więcej „przeciętnych” ludzi. Zajmują im bezczelnie miejsca na plażach. Dlatego używają społecznej inżynierii i nośnych haseł, w które inwestują pieniądze, aby sobie dogodzić kosztem normalnych obywateli.” wiadomosci wp.pl elity-gotuja nas-jak-zaby-patryk-jaki-dla-wp o-stekach-wolnosci-i bledach-pis 6870017311689312a BMW+ Drogi Kurort Ład
Nawrotka = „zwykły człowiek”, bo jedno mieszkanie.
http://www.money.pl gospodarka/alarmujaco wysoka-skala-ubostwa w-polsce-nowy raport-szlachetnej paczki 7097146073373280a html