
Dziś Wielka Sobota – jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, głęboko zakorzeniony w polskiej tradycji i kulturze. Jest to czas ciszy, zadumy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Święcenie pokarmów
Najbardziej rozpoznawalnym zwyczajem Wielkiej Soboty w Polsce jest święcenie pokarmów, czyli tzw. święconka. Wierni przychodzą do kościoła z koszyczkami, w których znajdują się m.in. jajka (symbol życia), chleb, wędliny, sól, chrzan, baranek cukrowy i ciasto. Każdy z tych produktów ma swoje symboliczne znaczenie, a poświęcone pokarmy trafiają na stół wielkanocny w niedzielny poranek.
Grób Pański
W kościołach przygotowywane są symboliczne Groby Pańskie, przy których czuwają wierni, często także harcerze lub strażacy. To miejsce adoracji i modlitwy, które przypomina o śmierci Chrystusa i jego złożeniu do grobu. W wielu miejscach groby są bogato dekorowane i mają głęboki wymiar artystyczny oraz społeczny.
Wstrzemięźliwość i cisza
Choć liturgicznie Wielka Sobota nie jest dniem ścisłego postu, w wielu domach utrzymuje się tradycję powstrzymywania się od spożywania mięsa i alkoholu aż do Wigilii Paschalnej. Jest to dzień wyciszenia – w kościołach nie odprawia się mszy świętych aż do wieczornej liturgii.
Wigilia Paschalna
Kulminacyjnym momentem Wielkiej Soboty jest Wigilia Paschalna, odprawiana po zmroku. To uroczysta i najważniejsza liturgia całego roku kościelnego, symbolizująca przejście ze śmierci do życia. Rozpoczyna się ona od poświęcenia ognia i paschału, a kończy radosnym Alleluja – ogłoszeniem Zmartwychwstania.
Wielka Sobota to dzień bogaty w duchowe i symboliczne znaczenia, który łączy Polaków zarówno przez religię, jak i piękne, przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje.
PZA