Strona główna Aktualności Historyczny awansu do ćwierćfinału Fortuna Puchar Polski! KKS Kalisz pokonuje Górnika Zabrze!

0
0

“Trójkolorowi” z kolejnym, historycznym sukcesem! Podopieczni Bartosza Tarachulskiego, w 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski odprawili z kwitkiem następnego przedstawiciela PKO Ekstraklasy, Górnika Zabrze. Przebieg spotkania był bardzo emocjonujący. Dopiero seria rzutów karnych, w których kapitalnie spisali się niebiesko-biało-zieloni, wyłoniła pierwszego ćwierćfinalistę zmagań.

Kakaesiacy szybko wyszli na prowadzenie. W 8. minucie Piotr Giel dograł piłkę do Nikodema Zawistowskiego, a ten, po rajdzie w pole karne, spokojnie pokonał goalkeepera gości. Odpowiedź Górnika mogła przyjść chwilę później, jednak minimalnie przy uderzeniu pomylił się Lukas Podolski. W 30. minucie groźny i celny strzał oddał z 16. metra Nestor Gordillo, a po rzucie rożnym wywalczonym z tej akcji, główkował nieskutecznie Filip Kendzia.

Drugą połowę KKS rozpoczął od akcji “sam na sam” Piotra Giela, po podaniu Nikodema Zawistowskiego. Goalkeeper Górnika świetnie uchronił swój zespół przed stratą następnej bramki. Na kolejnego gola dla “Trójkolorowych” czekaliśmy do 57. minuty. Piłkę do znajdującego się w polu karnym Nestora Gordillo świetnie dograł Nikodem Zawistowski. Hiszpan pewnie wykorzystał okazję, podwyższając prowadzenie na 2:0. Zabrzanie odpowiedzieli skutecznie w 60. minucie, zdobywając gola po wrzutce z rzutu wolnego – na listę strzelców wpisał się Aleksander Paluszek.

W 71. minucie dobrze spisał się Mateusz Górski, broniąc kąśliwy strzał z odległości. Przyjezdni doprowadzili do remisu w 74. minucie. Długie, górne podanie wystarczyło do uruchomienia Piotra Krawczyka, który wyprzedził Mateusza Gawlika i uderzył z pola karnego na bramkę Górskiego. W 85. minucie niewiele brakowało, aby to Górnik zagwarantował sobie awans. Zdobywca poprzedniej bramki dla przyjezdnych nie wykorzystał wystawionej przez Lukasa Podolskiego piłki. Kiedy już każdy z kibiców był myślami przy dogrywce, kapitalną akcję stworzyli podopieczni Bartosza Tarachulskiego. Bartłomiej Putno dograł futbolówkę do Nestora Gordillo, a ten wyłożył ją znajdującemu się w polu karnym Mateuszowi Wysokińskiemu. Euforia nie trwała jednak długo, bo tuż po wznowieniu, nieupilnowany Amadej Maroša skorzystał z bezpańskiej wrzutki i z bliskiej odległości pokonał goalkeepera Dumy Kalisza. Po 6 minutach doliczonego czasu gry, na Stadionie Miejskim przy ul. Łódzkiej 19-29 mieliśmy w dogrywkę.

Po krótkiej przerwie obie ekipy dość zachowawczo budowały akcje, uważając na ewentualne błędy. W 98. minucie dobry strzał z 17. metra zaprezentował Bartłomiej Putno, ale futbolówka minimalnie minęła słupek bramki Górnika. Po 30 dodatkowych minutach, o losach awansu musiała zadecydować seria jedenastek. W nich bezbłędnie spisali się kakaesiacy, prezentując stuprocentową skuteczność. Kluczową interwencją popisał się Mateusz Górski w 3. serii, gdy wybronił on uderzenie Amadeja Marošy. Ostatnie słowo należało do Mateusza Gawlika, który pewnie wykorzystał jedenastkę, pieczętując w ten sposób historyczny awans do ćwierćfinału Fortuna Pucharu Polski.

Kolejna faza rozgrywek zaplanowana została na wiosnę przyszłego roku (28.02-02.03). O przeciwniku KKS-u Kalisz w ćwierćfinale zadecyduje losowanie.

***
1/8 finału Fortuna Pucharu Polski 2022/2023, 08.11.2022, godz. 14:30, Stadion Miejski przy ul. Łódzkiej 19-29 w Kaliszu

KKS Kalisz – Górnik Zabrze 3:3 k. 5:3 (1:0)
1:0 Nikodem Zawistowski 8. min, 2:0 Néstor Gordillo 57. min, 2:1 Aleksander Paluszek 60. min, 2:2 Piotr Krawczyk 74. min, 3:2 Mateusz Wysokiński 90+1. min, 3:3 Amadej Maroša 90+3. min.

Rzuty karne: 1-0 Jakub Wilczyński, 1-1 Erik Janža, 2-1 Kasjan Lipkowski, 2-2 Piotr Krawczyk, 3-2 Adrian Łuszkiewicz, (3-2 Amadej Maroša – obroniony), 4-2 Wiktor Smoliński, 4-3 Robert Dadok, 5-3 Mateusz Gawlik

KKS Kalisz: 12. Mateusz Górski – 37. Nikodem Zawistowski (74. min 17. Jakub Głaz), 42. Wiktor Smoliński, 3. Mateusz Gawlik, 26. Filip Kendzia, 6. Kasjan Lipkowski – 11. Michał Borecki (89. min 16. Bartłomiej Putno), 24. Mateusz Wysokiński, 23. Adrian Łuszkiewicz, 10. Néstor Gordillo (106. min 71. Kamil Koczy) – 9. Piotr Giel (54. min 38. Jakub Wilczyński).

Górnik Zabrze: 1. Daniel Bielica – 5. Kryspin Szcześniak, 13. Emil Bergström, 4. Aleksander Paluszek (61. min 77. Jakub Szymański) – 15. Norbert Wojtuszek (37. min 96. Robert Dadok), 7. Dani Pacheco, 23. Jean Mvondo (87. min 8. Blaž Vrhovec), 33. Kanji Okunuki (61. min 71. Amadej Maroša), 64. Erik Janža – 20. Szymon Włodarczyk (37. min 21. Piotr Krawczyk), 10. Lukas Podolski.

Żółte kartki: Wysokiński, Smoliński, Koczy, Wilczyński (KKS) i Paluszek, Janža, Szymański, Mvondo, Pacheco, Vrhovec (Górnik).