Strona główna Aktualności IPN ws. ulicy H. Kinastowskiego w Kaliszu: jego upamiętnienie budzi poważne wątpliwości

IPN ws. ulicy H. Kinastowskiego w Kaliszu: jego upamiętnienie budzi poważne wątpliwości

0
0

Nazwa ulicy nadana, radni nie chcieli poczekać na odpowiedź Instytutu Pamięci Narodowej ws. upamiętnienia Henryka Kinastowskiego, dziadka prezydenta Krystiana Kinastowskeigo – i tu klops! „Jego działalność w PPR a następnie w PZPR i jej strukturach zakładowych, Towarzystwie Pomocy ORMO, TPPR oraz PRON budzi poważne wątpliwości w kontekście jego upamiętnienia w przestrzeni publicznej.”


  • W naszej ocenie ewentualne upamiętnienie Henryka Kinastowskiego byłoby niezgodne z zapisami ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (Dz. U.z 2018 r. poz. 1103). – czytamy w odpowiedzi IPN na zapytanie Magdaleny Sekury-Nowickiej, Przewodniczącej Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej Rady Miasta Kalisza.

Henryk Kinastowski ur. w 1910 r. – technik budowlany, inżynier architekt, był uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r. Walczył z Niemcami m. in. w bitwie nad Bzurą podczas której został ranny. Dalsze lata wojny spędził w niemieckich oflagach. Po wojnie kontynuował karierę zawodową jako architekt budowlany. 1 września 1945 г, został kierownikiem w Spółdzielni Budowlanej „Wolność” w Kaliszu a później, do chwili jej upaństwowienia w 1948 r., przewodniczącym zarządu spółdzielni. W październiku 1948 r. objął stanowisko Dyrektora PPB w Kaliszu, przekształconego w 1955 r. w Kaliskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Funkcje Dyrektora KPB Kinastowski piastował do końca 1976 г., kiedy to przeszedł na emeryturę.

Od 1946 r. rozwojowi kariery zawodowej Kinastowskiego towarzyszyła jego aktywna działalność polityczna zgodna z przekazem ideologicznym PPR/PZPR, co świadczy o afirmacji istniejącego w PRL systemu politycznego. W latach 1946-1948 posiadał on legitymacje Stronnictwa Demokratycznego ale od stycznia 1948 r. należał już do PPR (od grudnia 1948 r. PZPR), gdzie był nieetatowym skarbnikiem i członkiem Komitetu Zakładowego.

W latach 1947-1948 był przewodniczącym Towarzystwa Pomocy ORMO – formacji związanej z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa państwa, która odegrała niechlubną rolę w powojennej instalacji i umacnianiu represyjnego, autorytarnego i niesuwerennego systemu władzy w Polsce.

Od 1948 г. Kinastowski był członkiem Zarządu Koła Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej (TPPR), zaś w stanie wojennym należał do utworzonego w 1982 r. przez komunistyczne władze Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego (PRON), w którego deklaracji ideowej zawarto m. in. stwierdzenia, iż „nie ma dla Polski innej drogi niż socjalistyczny jej rozwój” i „nie ma pewniejszej gwarancji jej niepodległości niż sojusz i przyjaźni ze Związkiem Radzieckim”.

– Informacje o aktywnej działalności Henryka Kinastowskiego w wymienionych wyżej organizacjach znajdują się we wnioskach o nadanie mu odznaczeń państwowych, których otrzymał wiele w uznaniu za prace zawodową a także w archiwaliach ZBoWiD, znajdujących się w Archiwum Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – czytamy w dalszej części odpowiedzi Instytut Pamięci Narodowej do radnej Sekury-Nowickiej.Zaznaczyć trzeba, iż działalność publiczna inż. Henryka Kinastowskiego była wielowymiarowa a on sam zapisał w swoim życiorysie wiele chwalebnych kart na polu zawodowym, społecznym a także w wymiarze walki o niepodległą Ojczyznę w czasie II Wojny Światowej. Jednocześnie wspomnieć należy, iż jego działalność w PPR a następnie w PZPR i jej strukturach zakładowych, Towarzystwie Pomocy ORMO, TPPR oraz PRON wskazuje na afirmację przez Henryka Kinastowskiego panującego wówczas w Polsce komunistycznego systemu władzy, co budzi poważne wątpliwości w kontekście jego upamiętnienia w przestrzeni publicznej.

Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej złożył w dniu 16 kwietnia br. do Agaty Sobczyk, Wojewody Wielkopolskiej o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Miasta Kalisza nr VIII/92/2024 z dn. 31.10.2024 г . w sprawie nadania nazwy ulicy imieniem Henryka Kinastowskiego.

– W imieniu Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej Rady Miasta Kalisza, w związku z uchwała Rady Miasta Kalisza dotyczącej nadania jednej z ulic miasta imienia Henryka Kinastowskiego, poprosiłam o zbadanie zgodności podjętej uchwały z przepisami ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Na podstawie opinii Instytutu Pamiçci Narodowej – Biura Upamietniania Walk i Meczenstwa jednoznacznie stwierdzono, że uhonorowanie Henryka Kinastowskiego poprzez nadanie jego imienia ulicy jest niezgodne z zapisami wspomnianej ustawy – mówi Magdalena Sekura-Nowicka, Przewodnicząca Klubu KO w Kaliszu. – Wnosimy o podjęcie działań nadzorczych, w szczególności o rozważenie możliwości stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miasta Kalisza na podstawie art. 91 ust 1 ustawy o samorządzie gminnym – dodaje.

Jak do tego wniosku odniesie się Wojewoda Wielkopolska? Zobaczymy.


PZA

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Areszt dla 38-letniego kaliszanina podejrzanego o posiadanie ponad kilograma amfetaminy

Prokuratura Rejonowa w Kaliszu wszczęła i prowadzi śledztwo przeciwko 38 letniemu mieszkań…