Strona główna Kultura i rozrywka MIKOŁAJKI W MUZEUM tym razem w Kulisiewiczu

MIKOŁAJKI W MUZEUM tym razem w Kulisiewiczu

0
0

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu zaprasza już 5 grudnia do Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza naMikołajki w muzeum”, czyli mikołajkowe warsztaty dla najmłodszychnieco starszych, a także kuratorskie zwiedzanie wystawySkarby z dawnej zakrystii”.

Podczas mikołajkowych warsztatów, tym razem do Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza (ul. Kolegialna 4), w godzinach od 15:00 do 18:00wspólnie wykonywać będziemy ozdoby choinkowe. W tym samym czasie dorośli będą mogli zostawić pociechy pod opieką edukatorów i udać się na kuratorskie zwiedzanie wystawy “Skarby z dawnej zakrystii”, które odbędzie się tego samego dnia o godz. 17:00. Po wystawie oprowadzać będzie dr Ewa Andrzejewska, historyk sztuki kaliskiego muzeum.

Na wystawie prezentowane są zabytkowe szaty liturgiczne używane w Kościele katolickim w tzw. rycie trydenckim, czyli od czasu reformy liturgicznej wprowadzonej po soborze trydenckim (1545-1563) do kolejnej gruntownej reformy liturgicznej będącej konsekwencją Vaticanum II (1962–1965). Szeroko rozumiane paramenty liturgiczne, a w szczególności kapłańskie szaty liturgiczne, ukazane zostaną w szerokim kontekście dawnej celebry rytu trydenckiego. Celem wystawy jest ukazanie bogactwa, różnorodności formalnej i artystycznej utensyliów stanowiących oprawę dawnej liturgii Kościoła katolickiego oraz zwrócenie uwagi widza, iż owa okazałość i różnorodność nie były celem samym w sobie, ale miały głębokie uzasadnienie symboliczne i teologiczne.

Ekspozycja obejmuje szaty liturgiczne ze zbiorów Skarbca Sanktuarium św. Józefa (dawnej kolegiaty) w Kaliszu. Z kolekcji Skarbca, liczącej ponad 400 obiektów, spośród obiektów datowanych od XV do XVIII w., zaprezentowanych zostanie 12 ornatów, dwie dalmatyki i jedna kapa, a także po kilka burs, palek, manipularzy i stuł. Wybrane obiekty są najbardziej reprezentatywne dla poszczególnych etapów kształtowania się nowożytnych szat liturgicznych.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu uzupełniła swoje półki nowymi książkami dla Ukraińców

  Książnica Pedagogiczna w Kaliszu aktywnie wspiera uchodźców z ogarniętej …