Strona główna Aktualności Niesamowite wnętrza i dzieła sztuki. Dziwiętnastowieczna oficyna otwarta dla zwiedzających

Niesamowite wnętrza i dzieła sztuki. Dziwiętnastowieczna oficyna otwarta dla zwiedzających

0
0

Obiekt mieszkalny powstały w XIX wieku to nie lada gratka dla fanów dziewiętnastowiecznej kultury. Kiedyś był gorzelnią, w późniejszym czasie został on przekształcony w oficynę mieszkalną, obecnie – służy zwiedzającym jako Muzeum Leśnictwa, w którym można zobaczyć dwie wystawy – „Kulturotwórcza rola lasu” i „Dzieje leśnictwa w Polsce”.


Budynek mieszczący się w samym sercu gołuchowskiego arboretum Ośrodka Kultury Leśnej ma za sobą długą naprawdę historię. Powstał z inicjatywy Izabelli i Jana Działyńskich. Para ta w latach 1872–1874 i 1890–1895 wraz z architektami postanowiła przeobrazić przemysłowy budynek w pomieszczenia mieszkalne. Zachowany został dawny trzon gorzelni, jednakże na skutek długoletniej rozbudowy, obiekt zyskał kształt pałacu.

W latach 70. XX wieku budynek ten stał się własnością Lasów Państwowych. Docelowo miał on zostać przeznaczony na Muzeum Leśnictwa. Najpierw jego wnętrza trzeba było poddać generalnemu remontowi. Efektem długoletnich prac remontowo-konserwatorskich było otwarcie w 1986 roku pierwszej wystawy obrazującej inspirujący wpływ lasu na działalność artystyczną. Zaledwie rok później zaprezentowano ekspozycję historyczną na temat polskiego leśnictwa.

Fot. PZA / Kalisz24 INFO

– Dzisiaj w Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie na zwiedzających czekają dwie wystawy – „Kulturotwórcza rola lasu” oraz „Dzieje leśnictwa w Polsce”. Pierwsza z nich przedstawia prace artystyczne – dzieła malarskie, grafiki, intarsje, rzeźby i płaskorzeźby, ceramika i szkło artystyczne, ozdobne tkaniny oraz wyroby rzemiosła artystycznego, zarówno zabytkowe jak i współczesne, a wśród nich: obrazy i rysunki M. Wywiórskiego, grafiki J.E. Ridingera, J. Wałacha, l. Rózgi, intarsje E. Kapłońskiego i rzeźby B. Chromego mówi Rafał Walendowski z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Druga wystawa natomiast ukazuje pierwotne formy korzystania z lasu przez człowieka. Można więc napotkać tam m. in. pamiątki szkolnictwa leśnego oraz dokumenty obrazujące historię leśnictwa w okresie zaborów, w okresie międzywojennym, drugiej wojny światowej oraz w czasach Polski Ludowe.

Fot. PZA / Kalisz24 INFO

Oficyna w Gołuchowie jest nie tylko miejscem spotkania z historią, ale też jest płaszczyzną służącą prezentowaniu dzieł artystycznych współczesnych twórców. Sezon wiosenno-letni zbliża się coraz większymi krokami. Warto zatem skorzystać z oferty Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie. A dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

– Z dwóch powodów. Piękne pomieszczenia, wspaniałe zdobienia sal, znakomite rzemiosło artystyczne ale również i dwie piękne wystawy – Kulturotwórcza Rola Lasu, która prezentuje sztukę, rzemiosło artystyczne, troszeczkę eksponatów związanych z łowiectwem i wystawa prezentująca dawne rzemiosła leśne oraz historię polskiego leśnictwa ze znanymi postaciami, z ciekawymi eksponatami i myślę, że fajnym, sprzyjającym wszystkim klimatem, który zachęca do zwiedzania, zwłaszcza kiedy w parku jest piękna pogoda – mówi Rafał Walendowski z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

„Wielka Gala Noworoczna” – Koncert Wiedeński z orkiestrą i baletem już 6 stycznia w Kaliszu

Agencja Artystyczna MUZA zaprasza Państwa w niezapomnianą, muzyczną podróż. Będzie to wyją…