W sobotę, 14 lipca w cerkwi przy ul. Niecałej odbyły się uroczystości: święto parafialnego ku czci patronów św. Apostołów Piotra i Pawła oraz 20-lecia posługi proboszczowskiej księdza kanonika Mirosława Antosiaka w kaliskiej parafii.
Po raz pierwszy uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Prawosławny Biskup Łódzki i Poznański, którego 24 sierpnia 2017 r. Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wybrał na ordynariusza diecezji, po śmierci JE Najprzewielebniejszego Arybiskupa Szymona. W nabożeństwie uczestniczyli liczni przedstawiciele duchowieństwa prawosławnego, duchowni innych wyznań chrześcijańskich – ks. prałat dr Jacek Plota, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP i Kustosz Sanktuarium, św. Józefa w Kaliszu; ks. Julian Kopiński, proboszcz parafii polskokatolickiej w Kotłowie.
Kaliską cerkiew wypełnili wierni prawosławni oraz przyjaciele księdza Mirosława Antosiuka. Piękna oprawa muzyczna święta parafialnego była dziełem chóru Prawosławnej Diecezji Łódzkiej i Poznańskiej z Łodzi. W trakcie uroczystości przedstawiciele władz samorządowych powitali goszczącego po raz pierwszy w Kaliszu JE Najprzewielebniejszego Atanazego Prawosławnego Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego, a dla uczczenia święta patronów i podkreślenia związków kaliszan ze społecznością wiernych prawosławnych, obecnych w naszym mieście od ponad dwustu czterdziestu lat, ofiarowali kaliskiej cerkwi krzyż ołtarzowy mosiężny, pozłocony z emalią.
Tegoroczne uroczystości w parafii prawosławnej miały także szczególny wymiar ze względu na jubileusz 20-lecia posługi proboszczowskiej księdza kanonika Mirosława Antosiaka. JE Ksiądz Biskup w uznaniu dotychczasowej pracy uhonorował duszpasterza wspólnoty prawem noszenia krzyża z ozdobami. W okolicznościowym adresie Prezydent Miasta i Przewodniczący Rady Miasta Kalisza, życząc Jubilatowi zdrowia i wieli łask na dalsze lata kapłańskiej posługi, szczególnie podziękowali za zaangażowanie w życie społeczno-kulturalne Kalisza. Wyrazili wdzięczność księdzu Mirosławowi Antosiukowi za to, że jest partnerem wielu przedsięwzięć kulturalnych służących popularyzacji wiedzy o tradycjach wielonarodowości i wielowyznaniowości Kalisza oraz otwiera drzwi cerkwi podczas takich wydarzeń jak Noc Kultury, Święto ulicy Niecałej czy Kaliszobranie.
Władze miasta reprezentowali wiceprezydenci – Barbara Gmerek i Tomasz Rogoziński, Skarbnik Miasta Irena Sawicka, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zbigniew Włodarek, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystki Grażyna Dziedziak. Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych – w imieniu Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu w ppłk Adam Wasielewski oraz Komendant Straży Miejskiej w Kaliszu Dariusz Hybś.