Strona główna Aktualności Smartfon do nosa czy nos do smartfona? Projekt #młodzi#zdrowi na Uniwersytecie Kaliskim

Smartfon do nosa czy nos do smartfona? Projekt #młodzi#zdrowi na Uniwersytecie Kaliskim

0
0

Współczesna młodzież coraz częściej spędza czas wpatrując się w ekrany swoich smartfonów. To zjawisko, choć nieuniknione w dzisiejszym świecie, może prowadzić do pewnych negatywnych skutków dla zdrowia postawy. Podczas projektu #młodzi#zdrowi na Uniwersytecie Kaliskim omówiono te zagrożenia. Młodzież dowiedziała się jak dbać o właściwą postawę, nawet w dobie cyfrowej rewolucji.


Projekt #młodzi#zdrowi realizowany przez Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego jest inicjatywą skierowaną do uczniów szkół podstawowych klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych, a także nauczycieli i rodziców. Celem projektu jest promocja nauki, ze szczególnym naciskiem na nauki o zdrowiu, wśród młodzieży szkolnej.

Jednym z trzech zagadnień był temat “Smartfon do nosa czy nos do smartfona – zdrowe nawyki bez bólu i skrzywienia”. To kolejne spotkanie, które edukuje młodzież na temat korzystania z telefonów komórkowych w sposób, który nie wpływa negatywnie na zdrowie.

Podczas wykładów na kampusie UK przy ul. Poznańskiej w Kaliszu młodzież dowiedziała się jaki negatywny wpływ na ich postawę mają… no właśnie – smartfony. To, co udało nam się zaobserwować, część słuchaczy, podczas prezentacji zdjęć wad postawy, swoją uwagę skupiała nie na obrazie z projektora a na telefonach, skrolując rolki na tik-toku i instagramie. A czego można się nabawić podczas opuszczania głowy do małego ekranu?

To przede wszystkim wdowi garb, czyli długotrwałe pochylanie się nad telefonem może prowadzić do wygięcia kręgosłupa w odcinku szyjnym, tworząc charakterystyczny “wdowi garb”. To nie tylko nieestetyczne, ale także może powodować bóle pleców i ograniczać ruchomość kręgosłupa.

To także okrągłe plecy. Stałe pochylanie głowy nad ekranem smartfona może wpłynąć na krzywiznę kręgosłupa, prowadząc do tzw. “okrągłych pleców”. To zjawisko może wpłynąć na funkcjonowanie narządów wewnętrznych i wywoływać bóle pleców.

Więcej? Chodzi także o asymetryczne ustawienie miednicy! Siedzenie w niewłaściwej pozycji, z jedną nogą podkurczoną, może prowadzić do asymetrycznego ustawienia miednicy. To może wpłynąć na równowagę ciała i prowadzić do problemów z kręgosłupem.

Mało? Możecie odczuwać bóle stawów krzyżowo-biodrowych. Długotrwałe siedzenie zgiętym w pasie, charakterystyczne dla korzystania ze smartfonów, może obciążać stawy krzyżowo-biodrowe. To może prowadzić do bólu i dyskomfortu.

Jak więc dbać o zdrową postawę?

  • Przede wszystkim utrzymuj świadomość! Zachęcaj młodzież do świadomego korzystania z urządzeń elektronicznych. Przypominaj im o właściwej postawie i przerwach w korzystaniu z telefonów.
  • Wykonuj ćwiczenia wzmacniające! Regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców, brzucha i ramion pomogą w utrzymaniu prawidłowej postawy.
  • Rób przerwy od wpatrywania się w ekran! Zachęcaj do regularnych przerw od korzystania z telefonów. To nie tylko korzystne dla postawy, ale także dla ogólnego zdrowia psychicznego.
  • Ergonomiczne ustawienie: Upewnij się, że smartfon jest ustawiony na wysokości oczu, aby uniknąć nadmiernego pochylania się.

Pamiętajmy, że zdrowa postawa to klucz do dobrego samopoczucia i uniknięcia problemów zdrowotnych. Dlatego warto edukować młodzież na temat właściwego korzystania z technologii, nawet w dobie smartfonów.

Uczniowie, którzy wzięli udział w seminarium nie opuścili kampusu bez ćwiczeń! Na hali sportowej specjalnie dla nich przygotowano wiele zadań i różnych form ćwiczeń ruchowych mających skorygować niewłaściwą postawę ciała.

Projekt #młodzi#zdrowi ma na celu zwrócenie uwagi na przydatność badań naukowych oraz przekazanie ich w zrozumiałej i atrakcyjnej formie, pozwalającej na wykorzystanie ich w codziennym życiu. Jest to ważne, zwłaszcza przy kształtowaniu nawyków żywieniowych, profilaktyce i podejmowaniu decyzji mających wpływ na przyszłość młodego człowieka. Ponadto, Uniwersytet Kaliski dąży do budowania swojej pozycji jako wiodącego ośrodka akademickiego w zakresie kształcenia i badań naukowych na potrzeby miasta i regionu.

Patronat honorowy nad projekt #młodzi#zdrowi objęli Prezydent Miasta Kalisza oraz Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Na realizację zadania Uniwersytet Kaliski pozyskał wsparcie finansowe z budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.


PZA / Artykuł sponsorowany.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

ToTo Sushi. Najświeższe składniki i nowoczesne podejście do tradycyjnej japońskiej kuchni

Poczuj cudowną atmosferę i pozwól od razu przenieść się do Japonii. ToTo Sushi w Kaliszu t…