“Silny samorząd, demokratyczna Polska”– to program przyjęty przez Sojusz Lewicy Demokratycznej na ostatniej konwencji, która odbyła się w sobotę, 12 maja. W programie partii znajdziemy takie hasła jak “Po stronie dziecka, po stronie rodzica”, “Zdrowie na miejscu”, “Powietrze w normie”, Srebrna rewolucja”, “Dobre mieszkanie w każdej gminie”, “Przestrzeń, która nie kłamie, przestrzeń, która nie dzieli” czy “Decydujemy razem”
– Szanowni Państwo, dlaczego pokazuję ten program? – dlatego, że to dobry program, a po drugie, że w naszym gronie są dwie osoby, które ten program pisały – Pani Karolina Pawliczak, nasza kandydatka na prezydenta Kalisza, oraz Marcin Kulasek, który jest Sekretarzem Generalnym ale jednocześnie radnym wojewódzkim województwa Warmińsko-Mazurskiego. – mówił Włodzimierz Czarzasty – przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
– SLD to 23 tys. ludzi w całym kraju płacących składki. To jedna z czterech struktur w kraju, która jest w stanie wystawić 16 tys. ludzi na listach w wyborach samorządowych, wystawimy na tych listach ludzi w 350 powiatach i w 85 okręgach sejmikowych. Poza nami jest jeszcze w stanie zrobić to PiS, PO i PSL, żadna inna partia w kraju nie jest w stanie tego zrobić. W ostatnich wyborach zabrakło nam 60 tys. głosów w skali kraju, wzięliśmy 1 140.000.00 głosów i mieliśmy lepszy wynik od byłej partii .Nowoczesna – dodał Włodzimierz Czarzasty.
SLD to również partia, która ma drugą liczbę prezydentów i wiceprezydentów w kraju po Platformie Obywatelskiej. W Kaliszu partia powalczy o fotel prezydenta wystawiając Karolinę Pawliczak, która do tej pory pełniła funkcję wiceprezydenta miasta. – Chcę powiedzieć, że Karolina jest wiceszefem SLD, bardzo dużo czasu i energii włożyła w pisanie programu samorządowego – a ma wielkie doświadczenie – i jest w partii osobą mocno i słusznie szanowaną . Liczymy na to, że uda Jej się zawalczyć o fotel prezydenta tego pięknego miasta, trzymamy mocno kciuki i będziemy pomagali jak tylko będziemy mogli.
– nie da się uszyć idealnego, programu wyborczego na każdy samorząd, na miasto, na gminę czy powiat, bo one zwykle różnią się od siebie ale staraliśmy się z naszych wieloletnich doświadczeń określić drogowskaz i kierunek dla wszystkich tych, którzy w tych wyborach na naszych listach będą walczyć o zwycięstwo, bo tak chcemy przyjmować te wybory. Będziemy robić wszystko co w naszej mocy, ciężko pracujemy od czasu tych nieszczęsnych przegranych wyborów parlamentarnych i wyciągamy wnioski po to aby ponownie zdobyć zaufanie społeczeństwa – mówi Karolina Pawliczak, wiceprzewodnicząca SLD, kandydatka na fotel prezydenta Miasta Kalisza.
„SILNY SAMORZĄD, DEMOKRATYCZNA POLSKA”
PROGRAM SAMORZĄDOWY SOJUSZU LEWICY DEMOKRATYCZNEJ 2018
1. PO STRONIE DZIECKA, PO STRONIE RODZICA
Samorząd powinien wspierać, bez względu na zamożność i stan cywilny, każdego, kto podejmuje wysiłek wychowania dziecka. Posiadanie potomstwa nie może wiązać się z długoterminowym wyłączeniem z rynku pracy i utrwalaniem konserwatywnego podziału ról w gospodarstwie domowym. Samorząd musi być partnerem rodzica w wychowaniu dziecka! Chcemy, by gminy, powiaty i województwa zapewniały równy dostęp do edukacji na dobrym poziomie. Nauka w szkole to najlepszy sposób, żeby zniwelować społeczne nierówności. – Co proponuje SLD ?
- żłobek bezpłatny i dostępny dla każdego
- przedszkole bezpłatne i dostępne dla każdego
- wyprawka dla malucha
- drugie śniadanie dla malucha wsparcie szkolnictwa zawodowego
- pomoc w profilowaniu ścieżki kariery
- lekcje etyki w każdej szkole
- gminy dla młodych
- biblioteka dla każdego
2. ZDROWIE NA MIEJSCU
Zdrowie to najcenniejsze, co mamy. To stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu. Za funkcjonowanie opieki zdrowotnej odpowiadają także jednostki samorządu terytorialnego. Poszczególne gminy, powiaty i województwa w różnym stopniu korzystają z kompetencji, które dotyczą tych spraw. Czas to zmienić! Jednostki samorządu terytorialnego powinny aktywnie działać na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców i korzystać ze wszystkich możliwości, które przewidują przepisy prawa. – Co proponuje SLD ?
- bezpłatne badania i szczepienia dla mieszkańców
- opieka dentystyczna w każdej szkole
- in vitro finansowane z budżetów gmin i województw
- szpitale dla ludzi, nie dla zysku
- świadome maciezyństwo
3. POWIETRZE W NORMIE
Od powietrza zależy jakość naszego życia i stan naszego zdrowia. Zanieczyszczone powietrze odpowiada za liczne choroby, w tym – nowotwory złośliwe. Polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Na 50 miast o najgorszym powietrzu na naszym kontynencie aż 33 znajdują się w Polsce. Nie możemy godzić się na ten stan rzeczy. Jego zmiana to wielkie wyzwanie nie tylko dla władz centralnych, ale przede wszystkim dla samorządów. Chcemy je podjąć. – Co proponuje SLD ?
- monitoring jakości powietrza,
- uchwała antysmogowa w każdym województwie
- rzetelne egzekwowanie przepisów, które chronią powietrze
- wsparcie dla mieszkańców
4. SREBRNA REWOLUCJA
Starzenia się społeczeństwa to jedno z największych wyzwań, które dzisiaj przed nami stoją. Musimy zapewnić seniorom godne warunki życia, w tym – aktywności społecznej, kulturalnej i ekonomicznej na miarę ich potrzeb i możliwości. Dzisiaj ludzie starsi często skazani są na bardzo niskie dochody i pozbawieni wsparcia w codziennym życiu. Chcemy to zmienić! Będziemy wspierać aktywność społeczną, rekreacyjną i sportową osób starszych. Mądrze rządzone gminy, powiaty i województwa mogą sprawić, by seniorzy żyli lepiej. – Co proponuje SLD ?
- karta seniora
- rada seniorów
- osiedla wspomagane
- pomoc, gady zagrożone jest życie
- dobra opieka zdrowotna dla seniorów
- samorząd przyjazny aktywnym seniorom
- darmowe przejazdy dla seniorów
- każda osoba, która ukończyła 60. rok życia, otrzyma kartę zniżek na usługi zdrowotne, rekreacyjne, edukacyjne i sportowe.
5. DOBRE MIESZKANIE W KAŻDEJ GMINIE
Mieszkanie to przede wszystkim prawo, a nie towar. Każdy człowiek musi mieć zapewniony Dach nad głową i podstawowe udogodnienia z nim związane. Za zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych odpowiada gmina. W Polsce rynek mieszkaniowy zdominowany został jednak przez deweloperów. Tymczasem w wielu miastach zachodnioeuropejskich to właśnie samorządy budują nowe mieszkania, a w domach komunalnych mieszka większość mieszkańców. Czas na powrót Budownictwa komunalnego! – Co proponuje SLD ?
- 10% rocznych dochodów własnych gminy na budownictwo komunalne
- mieszkania komunalne dedykowane dla grup wymagających szczególnego wsparcia
- planowanie przestrzenne
6. PRZESTRZEŃ, KTÓRA NIE KŁAMIE. HISTORIA, KTÓRA NIE DZIELI
Rządząca prawica prowadzi agresywną politykę historyczną, która zmierza do wyparcia z przestrzeni publicznej wszelkich elementów nawiązujących do dorobku Polskiej lewicy i innej niż forsowana przez Prawo i Sprawiedliwość wizji przyszłości. Przejawem tej polityki było uchwalenie ustawy dekomunizacyjnej, która naruszając konstytucję, doprowadziła do przymusowych zmian patronów dziesiątek ulic i placów w Polsce. – Co proponuje SLD ?
- usuniemy nazwy narzucone przez wojewodów
- Polska lewica zasługuje na pamięć
7. DECYDUJEMY WSPÓLNIE
Wspólnota samorządowa to każdy z nas. Mieszkańcy mogą to zrozumieć, gdy zachęcimy ich do aktywności niezależnie od wieku, statusu zawodowego i wykształcenia. W gminach, powiatach i województwach każdy z nas musi być pewnie, że jego potrzeby są tak samo ważne i traktowane z potrzebną uwagą. Nie ma gorszych ani lepszych mieszkańców. – Co proponuje SLD ?
- organizacje pozarządowe z samorządem
- samorząd, który sprzyja równości
- edukacja obywatelska
- godna praca w samorządnie