Prezydent Kalisza i Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu podpisali listy intencyjne dotyczące podjęcia współpracy w zakresie realizacji inwestycji związanych z regulacją cieków wodnych Piwonia i Krępica.
– To dobry moment dla Kalisza. Realizujemy ustalenia z 2018 roku, kiedy to Miasto zobowiązało się do opracowania dokumentacji projektowej na regulację cieków Piwonia i Krępica. Ten etap się kończy – podpisaliśmy dwa listy intencyjne, które są wyrazem obustronnej chęci dalszej współpracy, realizacji tych bardzo ważnych dla Kalisza zadań – mówił prezydent Miasta Kalisza. – Projekt cieku Krępica jest skończony. Piwonii będzie realizowany. Wspólnie z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu będziemy procedować i przeprowadzać kwestie własnościowe, które ułatwią i umożliwia dalszą realizację tych inwestycji.
Regulacja obu cieków pozwoli na zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej i zdolności retencyjnej oraz wpłynie na przeciwdziałanie skutkom suszy w regionie wodnym Warty.
– Mamy zamiar współpracować z panem prezydentem i Miastem Kalisz, jeśli chodzi o możliwości zwiększenia przepustowości zarówno Krępicy, jak i Piwonii. To są rzeki, które przepływają przez zurbanizowane i uprzemysłowione obszary miasta Kalisza, głównie zasilane przez wody roztopowe i powodziowe – powiedział Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. – Zaczynamy zmagać się z coraz bardziej gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, które powodują bardzo gwałtowne opady, tzw. błyskawiczne powodzie, zwłaszcza miejskie, a na obszarach zurbanizowanych została jeszcze stara instalacja odpływowa, odprowadzająca wody opadowe. Dzisiaj podpisujemy wolę współpracy i podzielenia się pewnymi zadaniami związanymi z tym, żeby przepustowość na tych ciekach zwiększyć.
– Te dwa zadania, które planujemy wspólnie realizować będą miały na celu nie tylko zwiększenie przepustowości obu tych rzek, tak aby przeprowadzić wody wezbraniowe, ale będą związane również z infrastrukturą, która będzie dawała możliwość retencjonowania wody. My jako Wody Polskie będziemy odpowiedzialni za regulację koryta, a Miasto Kalisz za kwestie związane najpierw z wykupem, z kwestiami własnościowymi, dalej z infrastrukturą krzyżującą się z tymi ciekami i po przekazaniu tych gruntów my jako Wody Polskie będziemy mieli możliwość realizowania dalszych prac konserwacyjnych. Życzę sobie, by ta współpraca, którą mamy w Kaliszu przełożyła się również na współpracę z innymi miastami w Polsce – podkreślił Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
O szczegółach związanych z realizacją zadań o nazwach: „Regulacji wód i kształtowanie nowego koryta cieku naturalnego Krępicy na całej regulowanej długości, tj. w km Od 0+000 do 5+872,4 biegu koryta” oraz „Regulacji koryta cieku wodnego Piwonia w granicach Miasta Kalisza” mówiła Dagmara Pokorska, p.o. naczelnika Wydziału Rozbudowy Miasta Urzędu Miasta Kalisza.
PZA / za UM