Strona główna Aktualności „W zdrowym ciele zdrowy duch” –  Aglomeracja Kalisko-Ostrowska dba o wagę i dietę mieszkańców

„W zdrowym ciele zdrowy duch” –  Aglomeracja Kalisko-Ostrowska dba o wagę i dietę mieszkańców

0
0

To będzie największy do tej pory program zdrowotny, którym objętych zostanie ponad 8 tysięcy mieszkańców Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Specjaliści zajmą się osobami z nadwagą. Ta choroba cywilizacyjna prowadzi do wielu innych poważnych schorzeń. Działania są kompleksowe i długofalowe, bo to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale i porady dietetyka i spotkania z psychologiem.

Program ma nie tylko obniżyć wagę jego uczestników, ale wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe i zachęcić do aktywności fizycznej, tak, by zrzuconą wagę utrzymać na dłużej. W rezultacie działania te przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców Aglomeracji.

Program Aglomeracji „W zdrowym ciele zdrowy duch – program metaboliczny dla mieszkańców AKO” zyskał dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w ramach WRPO 2014+ w kwocie ponad 1,7 miliona złotych. Dziś prezydent Kalisza Krystian Kinastowski i jednocześnie Prezes Zarządu Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko–Ostrowskiej oraz Józef Podłużny, wójt gminy Godziesze Wielkie, Członek Zarządu SAKO podpisali w tej sprawie umowę z członkinią Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzeną Wodzińską.

Będziemy przez kolejne trzy lata w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej  walczyć z chorobą cywilizacyjną, jaką jest otyłość. Program jest wyjątkowo szeroki, bo ponad 8 tysięcy osób z 24 samorządów AKO będzie przebadanych przesiewowo, włączymy w to działania dietetyka, psychologa, kampanię informacyjną – powiedziała Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Dzięki temu, że  projekt jest długofalowy i złożony z wielu działań jego efekty utrzymają się długo, pozwolą tym ludziom wyrobić w sobie trwałe, zdrowe nawyki żywieniowe – mówił Krystian Kinastowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

Program będzie prowadzony przez 3 lata, do 2022 roku. Planuje się projektem objąć 8118 osób pracujących lub mieszkających na terenie AKO (kobiety w wieku 45-59 lat, a mężczyźni w przedziale 45- 64 lat). Osoby te przejdą dokładne badania, uzyskają indywidualne porady w zakresie diety i aktywności fizycznej. 650 z nich wybranych zostanie do udziału w terapii odchudzającej, która potrwa 6 miesięcy.

Działania te, to nie tylko ćwiczenia fizyczne i dieta, ale również porady dietetyka, zajęcia z psychologiem, terapia behawioralna. Program wzmocniony będzie kampanią informacyjno– edukacyjną, która ma zwiększyć świadomość mieszkańców nt. zagrożeń zdrowotnych, które wynikają z nadwagi i niewłaściwej diety.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Mistrz Jan rozpoczyna karnawał! Spektakl muzyczny „Uśmiechnij się z Kiepurą” w Filharmonii

Podczas pierwszego koncertu z tegorocznego cyklu Karnawał w Filharmonii doskonali wykonawc…